Gaziantep

Menderes ve arkadaşlarının idamının 57. yılı

15:01 17 Eylül 2018
Menderes ve arkadaşlarının idamının 57. yılı

Darbeciler tarafından 57 yıl önce idam edilen eski Başbakan Adnan Menderes, çalışma arkadaşları Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan, Gaziantep'te anıldı.

AK Parti İl Başkanlığınca 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen anma törenine, AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, İl Başkanı Mehmet Eyup Özkeçeci, Şehitkamil Belediye Başkanı Muhammet Rıdvan Fadıloğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile partililer katıldı.

Özkeçeci, yaptığı konuşmada, 17 Eylül 1961 tarihinin demokrasiye vurulan kara bir leke olduğunu söyledi.

Darbelerin Türk siyasi tarihinde kapanmayan yaralara neden olduğunu ifade eden Özkeçeci, 27 Mayıs Darbesi'nin iz düşümleri incelendiğinde 15 Temmuz alçak FETÖ Darbe Girişimi'nin aynı kalemden çıktığı anlaşılmaktadır." dedi.

Menderes'in ülkeye pek çok teknik ve mimari projeyle çağ atlattığını dile getiren Özkeçeci, "Adnan Menderes ve arkadaşları milletimizin gönlünde sonsuza dek şerefli bir davanın şehitleri olarak tarihe geçmişlerdir. Demokrasi şehitlerini rahmet ve minnetle yad ediyoruz." diye konuştu.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan da idam kararı verildiğinde Adnan Menderes'in boyununu eğmediğini ve "Allah milletmize zeval vermesin." dediğini anımsattı.


YORUMLAR

ETİKETLER
anma programı
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.