Gaziantep

Ünlü şefler GastroAntep Festivali'nde

16:56 21 Eylül 2018
Ünlü şefler GastroAntep Festivali'nde

Dünyaca ünlü şeflerden Brezilyalı Andre Lima De Luca, Cüneyt Asan ve Tayland'da yaşayan Fatih Tutak, Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin GAGEV ile birlikte düzenlediği Uluslararası Gastronomi Festivali kapsamında yemek pişirdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Festival Park'ta düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, Gaziantep'in bir hikayesi, geçmişi olduğunu belirterek, festival dolayısıyla şeflerle bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Yemeğin birleştirici bir gücü olduğuna dikkati çeken Şahin, şunları dile getirdi:

"Aslında sofra bir sanat. Şeflerimiz, doğadaki güzelliğin sofraya nasıl yansıdığını gösterdi. Büyük tasarım, inovasyon var. Gaziantep olarak bu konuda güçlü bir şekilde yolumuza devam etmek istiyoruz. Yapacak çok işimiz, gidecek çok yolumuz, ulaşmamız gereken hedefler var. Burada da genç bir kitle var. Festivale gelip, bu güzellikleri paylaşan herkese çok teşekkür ederim."

Şef Fatih Tutak, 12 yıldır Asya'da çalıştığını belirterek, 5 yıldır Tayland'da restoran işlettiğini ifade etti.

Asya'da çok farklı yemekler, farklı pişirme teknikleri öğrenme şansı bulunduğunu dile getiren Tutak, Türk lezzetlerinin yerinin her zaman farklı olduğunu belirtti.

Yıllarca Asya yemekleri yaptığını anlatan Tutak, şöyle devam etti:

"Özel misafirlerim için Türk lezzetleri koymak istedim. Gelen misafirler o kadar yemeğin arasından en çok Türk dokunuşları olan yemekleri sevdiler. O günden sonra bir an için kendimi sorgulamaya başladım. Bir şeylerin yanlış gittiğinin farkına varmıştım. Bu aslında bana kim olduğumu, nereden geldiğimi hatırlattı. Bununla beraber mutfak tarzımda büyük bir devrim yapmaya karar verdim. Bir gecede benim için her şey değişmişti. Elimden geldiğince kendimi Türk gastronomisine adamaya karar verdim. Fakat şunu söylemek istiyorum, her şeyin başındayız. Bu toprakların her karışı ilham kaynağı. Büyük bir kültüre, geçmişe sahibiz."

Yaptığı her yemeğin en az 2 aylık inovatif süreçlerden geçtiğini anlatan Tutak, yemeğe çok şey katmadan sade hazırlamak gerektiğini dile getirdi.

Tayland'daki restoranında yaptığı yemekleri anlatan Tutak, festival için levrekli, fıstıklı katmer hazırladı.

Cüneyt Asan da Gaziantep'in meşhur lezzetlerinden patlıcan ile kıyma kebabı, Andre Lima De Luca da fıstıklı pirzola hazırladı.

Etkinlik, yemek sunumlarıyla devam etti.YORUMLAR

ETİKETLER
aşçı
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.