Gaziantep

Güneydoğu’da ellerinde tüfek, yeşil altın nöbeti

10:15 21 Temmuz 2021 3 Yorum Var
Güneydoğu’da ellerinde tüfek, yeşil altın nöbeti

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, antep fıstığının hasat döneminin yaklaşmasıyla arazilerde üreticiler 24 saat boyunca ellerinde tüfekleriyle nöbet tutuyorlar.

Her yıl fiyatı artan ve bir yıl mahsul verip bir yıl vermeyen Antep fıstığında, bu yıl mahsul önceki yıla oranla az olacak. Hasat döneminin yaklaşmasıyla bahçelerde hırsızlık olaylarına karşı güvenlik önlemleri de artırıldı. Arazi sahipleri fıstık bahçelerine askeri birliklerdeki kuleleri anımsatan nöbet kulübeleri yaptırarak hırsızlığa karşı bekçi tutuyor. Fıstığın olgunlaşmaya başlamasından hasat dönemine kadar olan 3 aylık sürede, bekçiler av tüfekleriyle 7 gün, 24 saat nöbet tutuyor. Büyük bölümü motosikletleri ile veya yaya olarak devriye atan bekçiler, bahçelerden fıstık toplamaya çalışanları havaya uyarı ateşi açarak uzaklaştırıyor. Bekçiler, olası bir hırsızlık olayı ile karşılaştıklarında da jandarmayı arayarak ihbarda bulunuyor.

“GÜNLÜK 3-4 SAAT KADAR UYUYABİLİYORUZ”

15 yıldır fıstık bahçelerinde bekçilik yapan Mehmet Dağdeviren, hırsızlık yapacak olan kişilerin bekçisi olmayan arazileri tercih ettiğini söyledi. Fıstığın getirisinin yüksek olmasından dolayı dikkatli olduklarını belirten Dağdeviren, "Fıstık bahçelerinde hırsızlara karşı nöbet tutmaya başladık. Biz burada olası durumlarda sadece hırsızlara karşı korku amaçlı havaya ateş açıyoruz. Fıstık çok değerli olduğu için hırsızlık olayları da oldukça fazla oluyor. Gece uyumuyoruz, sadece nöbet değişimlerinde günlük 3-4 saat kadar uyuyabiliyoruz. Nöbetlerimizi gündüzleri motosikletlerimizle gerçekleştiriyoruz. Geceleri yaya olarak dolaşıyor, kulelerden gözetleme ve denetleme yapıyoruz. Fıstık arazilerinde nöbetlerimize temmuz ayında başladık ve eylül ayı sonuna kadar devam edeceğiz. Hırsızlarla baş etmenin en iyi yolu bekçi tutmaktır. Hırsızlar, bekçi olmayan arazilere gelerek ağaçlardaki ürünü topluyorlar" dedi.

“24 SAAT SÜREKLİ NÖBET TUTUYORUZ”

Antep fıstığının bölgedeki en kıymetli ürün olduğunu, bu yüzden de 24 saat boyunca korunması gerektiğini söyleyen Hanifi Şahin ise, "20 yılı aşkın süredir bekçilik yapıyorum. Bu bölgede hırsızlara karşı fıstıklarımızı korumaya çalışıyoruz. 24 saat sürekli dönüşümlü olarak nöbet tutuyoruz, devriyeler atıyoruz. Gündüz motosikletlerimizle geceleri yaya olarak devriyeler atıyoruz" diye konuştu.

YORUMLAR

3 Yorum Var
 • muhammet beyazal 3 gün önce Şikayet Et
  İnsanlık böyle hırslı, hırsızlığı seven bir duygu ile yetişirse olacak olan bu. Önce Allah korkusu, daha sonra hak kavramı yerlli yerinde öğretilseydi, öğretseydi anne babalar böyle mi olurdu?
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Eken biçer 3 gün önce Şikayet Et
  Hırsızlık kul hakkıdır parası asla huzur vermez mağdur olanlar ıahirette hakkını alacak h
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Feridun 3 gün önce Şikayet Et
  insanları bunu yapmaya zorlayan sistem utansın
  Cevapla
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.