Gaziantep

Ramazan Gaziantep’te bir başka geçiyor

13:49 05 Nisan 2023
Ramazan Gaziantep’te bir başka geçiyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin Masal Parkı’nda kurduğu “Ramazan Sokağı” etkinlik alanıyla 11 ayın sultanı Ramazan Gaziantep’te bir başka geçiyor.

Her akşam Masal Parkı’nda iftardan hemen önce başlayan etkinlikler gece yarısına kadar devam ediyor. Büyükler çarşıyı geziyor, söyleşileri dinliyor; küçükler hem eğleniyor hem öğreniyor.

Bu kapsamda park içinde kurulan stantlarda GASMEK öğretmenleri ve kursiyerleri tarafından Gazi şehirlilere, bakır işleme, yemeni dikme ile ebru yapma, hat çizme gibi geleneksel meslek kollarını ücretsiz bir şekilde öğrenme imkânı veriliyor.

Sinema, tiyatro ve astronomi keşfi gibi kültürel ve bilimsel aktivitelerinde yürütüldüğü etkinlik alanında sunuculuğunu Orhan Karaağaç, Yusuf Muratoğulları ve Mehmet Rutkay Açıkgöz’ün yaptığı söyleşi programlarında değerli konuklar eşliğinde Ramazan söyleşileri de gerçekleştiriliyor.

Öte yandan her yaştan çocuklar için de farklı konseptlerde oyun alanlarının oluşturulduğu park içerisinde çocuklar keyifli saatler geçiriyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Masal Parkı’nda Ramazan etkinlikleri kapsamında kurulan alan hakkında yaptığı açıklamada deprem bölgesi olarak çok zor bir süreçten geçtiklerini belirterek, depremin yaralarını sarmak ve mübarek Ramazan ayının manevi iklimini yaşatmak için böyle bir etkinlik alanı kurduklarını söyledi.

Etkinliklerin Ramazan sokağının yanı sıra İslahiye ve Nurdağı konteyner kentlerde de sürdürdüklerini ifade eden Başkan Şahin, şunları kaydetti:

“Başı rahmet ortası mağfiret sonu cehennem azabından kurtuluş olan bu mübarek ayımızı bu sene depremde hayatını kaybeden ve yetim-öksüz kalan çocuklarımıza atfederek, ramazan konumuzu ‘Çocuk’ olarak belirledik. İftardan sahura kadar sürekli etkinlikler yapıyoruz. Biz, mahzun gönüllere, Ramazan-ı Şerifi vesile bilerek su serpebilmek istiyoruz. Yunus Emre diyor ya ‘Dostun evi gönüllerdir, Gönüller yapmaya geldim.’ İşte tam da bu bilinçle kurduğumuz Ramazan Sokağımızda gönüller yapmak için Ramazan-ı Şerif ve on bir  ay boyunca, manevi yaralar sarılana kadar vatandaşlarımızın yanındayız.” 

 

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.