Gaziantep

Gaziantep Büyükşehir ile engeller kalkıyor

17:15 23 Aralık 2023
Gaziantep Büyükşehir ile engeller kalkıyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Sakatlar Konfederasyonu iş birliğiyle engelli bireylerin ihtiyacı olan 102 medikal malzemenin dağıtımı yapıldı.

Engelli bireylerin toplumsal yaşama daha etkin katılımlarını sağlamak amacıyla Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Engelli Yaşlı Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından Engelsiz Yaşam Merkezi’nde yapılan dağıtım töreninde 16 akülü tekerlekli sandalye, 42 yetişkin tekerlekli sandalye, 14 çocuk tekerlekli sandalye ve 30 konuşan saat ile beyaz baston dağıtımı yapıldı.

Programa Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Dışişleri Bakanlığı Gaziantep Temsilcisi Büyükelçi Hakkı Emre Yunt, Fiziksel Engelliler Vakfı Başkanı Prof. Dr. Yaşar Tatar, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi ile engelli bireyler ve aileleri katıldı.

Dağıtım programında ayrıca Engelsiz Yaşam Merkezi öğrencilerinin hazırladığı gösteri sunuldu. Aysima Gökyokuş, Hint Dansı gösterisi yaparken Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en sevdiği dans olan vals performansını Zeynep Ödemiş ve Ali Yılmaz Ergen sergiledi. Gösterinin devamında öğrenciler Gaziantep yöresel oyunlarını oynadı.

BAŞKAN FATMA ŞAHİN OLARAK BÜTÜN ENGELLER KALKANA KADAR ENGELLİ BİREYLERİN EMRİNDEYİM

Dağıtım programında konuşma yapan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin milletvekilliği dönemine değinerek, şu ifadeleri kullandı:

“Benim en büyük hocam siz engelli bireylersiniz. Bakanlığım döneminde sizden öğrendiklerimi alarak Cumhurbaşkanımıza götürdüm. O da ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ dedi ve istediğimiz ne varsa yapılması için gerekli bütçeyi verdi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak biz engelliler için 4 ana başlıkta çalıştık. Eğitim, sağlık, istihdam ve ulaşılabilirlik. Bu şehrin engelli dostu ve engelsiz kent olabilmesi için güçlü bir ekip kurduk. Bu mücadelemiz devam edecek. Engelli bireylerimiz yetişecek, yetiştirecek ve yaşamın en önemli kalkınma projesi olacak. Başkan Fatma Şahin olarak bütün engeller kalkana kadar engelli bireylerin emrindeyim.”

ÇELEBİ: ENGELLİLERİN ÖNLERİNDEKİ ENGELİ KALDIRAN BİR BELEDİYE BAŞKANIDIR FATMA ŞAHİN

Programda konuşan Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi ise dağıtımda emeği geçenlere teşekkür ederek, “Engellilerin önlerindeki engeli kaldıran bir Belediye Başkanı’dır Fatma Şahin. Engellilik aslında kader dediğimiz zaman her şeyi Rabbimize havale ediyoruz ama biz bize engel olduğumuzu ya görmek istemiyoruz ya da görmüyoruz. Milletvekilliği ve bakanlığı döneminde de Başkan Fatma Şahin her zaman engellinin yanında olmuştur” ifadelerini kullandı.

TATAR: BAŞKAN ŞAHİN FARKINDALIK YARATTI

Fiziksel Engelliler Vakfı Başkanı Prof. Dr. Yaşar Tatar da konuşmasında Başkan Şahin’in vizyonuna değinerek, “Türkiye’nin çoğu şehrinde olmayan özel gereksinimli bireylerin farkına varılmasıydı. Açıkçası Başkan Şahin bu farkındalığı yarattı. Başkan Fatma Şahin’in vizyonu, Türkiye genelinde ihtiyacı görüp Gaziantep’e bu ihtiyaçları gidermesi oldu. Başkan Şahin, yapılması gereken ne varsa yaparak bunu önümüze koyuyor” dedi.

Konuşmaların ardından malzeme dağıtımı yapılarak hatıra fotoğrafı çekildi.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.