Giresun

Pasaport ve ehliyetlerde yeni dönem

13:16 02 Nisan 2018
Pasaport ve ehliyetlerde yeni dönem

Giresun ve Bayburt'ta vatandaşlar, pasaport ve sürücü belgelerini nüfus müdürlüklerinden almaya başladı.

Yeni düzenlemeyle vatandaşlar, pasaport, ehliyet ve kimliklerini tek noktadan alabilecek.

Nüfus müdürlüklerine verilen fotoğraf, parmak izi ve imza, bütün işlemler için geçerli olacak. Vatandaşlar ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezinden veya randevu.nvi.gov.tr internet adresinden işlemleri için kolayca randevu alabilecek.

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, Giresun İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünde pasaport ve sürücü belgesi işlemlerini inceledi.

Sarıfakıoğulları, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, sürücü belgesi ve pasaportların vatandaşlara sunulması noktasında etkin ve verimli hizmet sunmayı amaçladıklarını söyledi.

Bu konuda personelin hizmet içi eğitime katıldığını belirten Sarıfakıoğulları, 7 ilçe müdürlüğünün de teknolojik olarak hazır olduğunu kaydetti.

Sarıfakıoğulları, pasaportta başvurunun alınıp aynı gün içerisinde genel müdürlüğe iletilebildiğini ifade ederek, genel müdürlükten en geç bir hafta içerisinde, pasaportların vatandaşların adresinde olacak şekilde postalanacağını dile getirdi.

Sürücü belgelerinde ise hem ilk defa hem de yenileme konusunda müracaat eden vatandaşların gün içerisinde sürücü belgelerine erişebileceklerini belirten Sarıfakıoğulları, sözlerini şöyle tamamladı:

"Arzu ediyoruz ki hiçbir aksama olmadan vatandaşlar en süratli şekilde pasaport ve sürücü belgelerini kavuşsun. Bu konuyu biz de Valilik olarak sistemin sürekliliğini ve sağlıklılığını görme adına tüm aşamalarını her gün takip edeceğiz, kontrol edeceğiz ki vatandaş memnuniyetini artırabilelim."

- Bayburt

Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan, pasaport ve sürücü belgesi işlemlerini inceleyerek buradaki vatandaşlarla sohbet etti. Pehlivan daha sonra sürücü belgesi yenileme işlemleri için parmak izi verdi.

Pehlivan, gazetecilere yaptığı açıklamada, daha önceden emniyet müdürlüklerince verilen pasaport ve sürücü belgelerinin, bugün itibarıyla nüfus müdürlüklerinden verilmeye başlandığını belirtti.

Teknolojik imkanların genişlediğini dile getiren Pehlivan, şunları söyledi:

"Artık kurumlarımızın bilgi ağları birbirleriyle entegre vaziyette. Buraya gelen vatandaşlarımız hem nüfusla ilgili bilgilerini, emniyet, adliye ve ihtiyaç duydukları diğer bütün birimlerle ilgili bilgileri sistemden çekilecek. Böylece çok kısa sürede başvuruları alınacak ve işlemler tesis edilecek."

Pehlivan, nüfus müdürlüklerinde hususi pasaport, görev ve yeşil pasaport işlemlerinin yapılacağını kaydederek, "Hususi ve görev pasaport işlemleri ilçe müdürlükleri bünyesinde, yeşil pasaport işlemleri de il müdürlüğü nezdinde yapılabilecek. Bu şekilde de inşallah vatandaşlarımıza çok daha hızlı, etkin, verimli hizmetler yerine getirilmiş olacak." değerlendirmesinde bulundu.
YORUMLAR

ETİKETLER
yeni dönem
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.