Giresun

Ayı saldırısında yaralandı; köpekler ölümden kurtardı

16:20 20 Kasım 2020 14 Yorum Var
Ayı saldırısında yaralandı; köpekler ölümden kurtardı

Giresun'un Alucra ilçesindeki kırsal alanda Fatih Coştur (35), ayı saldırısına uğradı. 10 dakika ayıyla boğuşan ve çevredeki çoban köpeklerinin sayesinde saldırıdan yaralı kurtulan Coştur, hastanede tedaviye alındı.

Alucra ilçesine bağlı Hacılı köyünde 15 Kasım günü meydana gelen olay şöyle gelişti;

Çiftçi Fatih Çoştur, hafta sonu gezmek çin gittiği kırsal alanda, ormandan çıkan ayının saldırısına uğradı. Çevredek çoban köpekleri de ayıya, saldırdı. Ayı hızla kaçarak, ormana dönerken Coştur, el ve bacağı ile baldırı ve sırtından yaralandı. Köpeklerin havlama sesi üzerine bölgedekilerin yardımına koştuğu Coştur, vatandaşlar tarafından ilçe devlet hastanesine götürüldü. Burada ilk müdahalesi yapılan Coştur, önce Giresun Prof. Dr. İlhan Özdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ardından da Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Coştur’un genel sağlık durumun iyi olduğu belirtildi. 

ÖNLEM ALINMASINI İSTEDİ

Coştur’un akrabası Güven Coştur, bölgedeki ayı saldırılarının son zamanlarda arttığını, ilçe halkının tedirgin olduğunu belirterek, önlem alınmasını istedi. Güven Coştur, “Bölgede iki ay önce bir komşumuzun da başına bu olay geldi. Başka yerlerden de bu tür duyumlar alıyoruz. Haliyle insanlar korkuyor, nasıl bir önlem alınacak bilmiyorum ama umarız böyle şeyler yaşanmaz” dedi. 

POPÜLASYONU ARTAN AYILAR KORKUTUYOR

Öte yandan, Karadeniz Bölgesi'nde, sayılarında önceki yıllara oranla artış olduğu belirlenen ayılar, indikleri yayla ve mezralarda tehlike oluşturuyor. Yaylardaki turistik işletmelere dadanıp, tarım ürünlerine zarar veren ayılara karşı tedirgin olan bölge halkı, değnekle dolaşıp tedbir alırken, uzmanlar da ayı saldırılarına karşı doğada gürültülü ve gruplar halinde dolaşılmasını öneriyor.

MİNAREDEN ANONS YAPILMIŞTI

Trabzon'un Şalpazarı ilçesi Gökçeköy Mahallesi'nde köy merasında otlatılan Ali Komut'a ait büyükbaş sürüsüne saldıran ve 2 hayvanının telef olmasına neden olan ayılar, yöre sakinlerine korku dolu anlar yaşatmıştı. Avlanması halinde 15 bin TL para cezası uygulanan, popülasyonu gittikçe artan ayılar ve saldırılarına karşı mahalle muhtarlığı harekete geçip, cami hoparlörlerinden uyarı anonsları yaptırmaya başladı. Anonslarda, çocukların tek bırakılmaması istenirken, yöre sakinlerine dikkatli ve tedbirli olunması çağrısında bulunuluyor. 

‘TEK GEZMEYİP, GÜRÜLTÜLÜ OLUNMALI'

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Şağdan Başkaya, özellikle doğa gezilerinde gürültülü olunmasını tavsiye ederek, "Köyüne, yaylasına giden insanlar, tek başına ormana girip dolaşmamalılar. Görmedikleri kapalı bitki örtüsünün içerisine veya ağaç, çalı gibi alana girip tek başına yürümemeliler. Ayılar dere kenarlarında olabiliyorlar. Arkasını görmedikleri yerlere, labirent araziler, kaya arkalarına dikkat ederek yaklaşılmalı. Biraz sesli gürültülü olmalılar, gördükleri bir açıklıksa oraya doğru gidebilirler. Ama görmedikleri bir şeye doğru gidip de birdenbire ayı ile karşılaşmamaları için önlem almaları gerekiyor" dedi.

YORUMLAR

14 Yorum Var
 • sami 3 gün önce Şikayet Et
  koruma altına alıp ağır cezalarla ayı ve benzeri yırtıcı hayvanları korumak, geçimini ormandan sağlayan vatandaşlarımızı maddi ve manevi zor durumda bırakıyor, hayatları tehlike altında oluyor, böyle tehlikeli hayvanların zararından başka ne faydası var, bir çok insanın geçim kaynağı ve şifa deposu olan ormanlarımız ayı ve domuzların istilasına bırakılmamalı, popülasyonları sınırlı olmalı, devlet acil önlem almalı
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • vatansever 4 gün önce Şikayet Et
  en şerefli yaratılmış olan insana saldıran bir hayvan nefsi müdafa olmak şartıyla kellesini alırım isterse türünün tek öreneği olsun.
  Cevapla
 • Kelle 4 gün önce Şikayet Et
  Vay kelleci vay
 • Suleyman 4 gün önce Şikayet Et
  Ayıyı mahkemeye çıkarsınlar sonra içerisi atsınlar ,
  Cevapla
 • Doğa doğal 4 gün önce Şikayet Et
  Doğaya ayıyı salan devlet yiyeceğini veren köylü gariban Dağlara ahlat erik ceviz çilek gibi yaban meyvelerde dikilseya ozaman Her işimiz yarım Okadar ormanmuhafaza memuru var gezmekten başka ne işe yarar?
  Cevapla
 • ferhat yıldız 4 gün önce Şikayet Et
  Kastamonu ,Bozkurt ilçesi beldeğirmen köyünde yaklaşık bir ay önce teyzemiz kestane toplarken kayboldu. En son ayıların kaçırmış olma ihtimali üzerinde duruluyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
fatih coştur
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.