Gümüşhane

Okul bahçesinde güvercin besliyorlar

10:46 05 Kasım 2018
Okul bahçesinde güvercin besliyorlar

Gümüşhane'de bir ilkokulda öğretmenler, her sabah okul bahçesinde birlikte güvercin yemledikleri öğrencilere hayvan sevgisi aşılıyor.

Kent merkezindeki Yusuf Çiftçioğlu İlkokulu Müdür Yardımcısı Mehmet Zeki Bektaş'ın okul bahçesindeki güvercinleri yemlemesinin ardından güvercin sayısı her geçen gün arttı.

Sabah saatlerinde okul bahçesini mesken edinen güvercinler için yem tedarik eden öğretmenler, bu duyarlı davranışlarına öğrencileri de ortak etti.

Çocuklarda hayvanlara karşı duyarlılığın artmasını önemseyen öğretmenler, kullanılmayan dünya küresi maketleri ve tedarik ettikleri diğer malzemelerden de okulun arka bahçesine kuş yuvaları yaptı.

Okul müdürü Veli Ağaç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okul bahçesini mesken edinen güvercinleri her sabah beslediklerini söyledi.

Öğrencileri de hayvan sevgisi aşılamak adına yemlemeye dahil ettiklerini belirten Ağaç, "Cahit Sıtkı Tarancı'nın da dediği gibi 'Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun. Kuşların, çiçeklerin diyarı olsun' görüşünden hareketle kuş dostu okul olmak için böyle bir projenin içine girdik. Güvercinler her sabah gelip onları beslememiz için bekliyorlar. Çocuklar sabah bizimle gelip güvercinleri yemlemek istiyor. Zaman zaman kendileri de yem getiriyorlar." diye konuştu.

Güvercinlerin sayısının her geçen gün arttığını ifade eden Ağaç, ilerleyen günlerde besleme için sınıf bazlı projeler yapacaklarını kaydetti.

Ağaç, küçük yaşta çocuklarda hayvan sevgisinin oluşmasının daha sevecen ve hayvan haklarına saygılı bir toplumun oluşmasını sağlayacağını sözlerine ekledi.

- Kullanılmayan kürelerden kuş yuvası

Müdür yardımcısı Mehmet Zeki Bektaş da güvercin yemleme etkinliğini ileri boyuta taşımayı planladıklarını belirterek, okulun arka kısmındaki duvarda kendi imkanlarıyla öğrencilerle kuş yuvaları yaptıklarını söyledi.

Amaçlarının çocuklarda hayvan sevgisinin oluşmasını ve duyarlılığın artmasını sağlamak olduğunu dile getiren Bektaş, "Kullanılmayan kürelerden ve çeşitli malzemelerden kuş yuvaları da yaptık. Öğrenci ve çevrelerinde bir sosyal duyarlılık oluşturmaya çalışıyoruz. İstediğimiz düşünceler çocuklarımızda oluşmaya başladı. Yuvalarla birlikte de okulumuzun arka duvarını kuş cıvıltıları ile doldurmaya çalışıyoruz." ifadesini kullandı.

Öğretmenleriyle güvercinleri besleyen 3'üncü sınıf öğrencisi Elif Seda Aslan ise güvercinleri yemlemeyi çok sevdiğini vurgulayarak, "Biz kırılmış dünyalardan kuş yuvaları yaptık. Kuşlar üşümesinler diye onların da bir evi olsun istedik." dedi.


YORUMLAR

ETİKETLER
Gümüşhane
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.