Hakkari

GRAFİKLİ - Yüksekova yeniden inşa edilecek

11:07 30 Mayıs 2016
GRAFİKLİ - Yüksekova yeniden inşa edilecek

YILMAZ KAZANDIOĞLU / NECMİ ERTUŞ - Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik yürütülen operasyonun ardından hasar tespit çalışmaları sürüyor.

Alınan bilgiye göre, cadde ve sokaklarına teröristlerin çukur kazıp, el yapımı patlayıcılarla barikat kurduğu, bazı yapıları harabeye dönüştürdüğü Yüksekova'da 13 Mart'taki sokağa çıkma yasağıyla başlatılan ve 20 Nisan'da tamamlanan "Jandarma Uzman Çavuş Ramazan Gülle Operasyonu" sonrasında güvenlik güçlerinin arama tarama çalışmalarında sona gelindi.

Güvenlik güçlerinin, teröristlerin olası patlayıcı tuzaklarına karşı titizlikle yürüttüğü arama tarama faaliyetinin tamamlandığı bölgelerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca görevlendirilen 100 kişilik ekip, hasar tespit çalışması yürütüyor.

Ekiplerin çalışması esnasında terör örgütü mensuplarının ilçeye verdiği zararın boyutu da ortaya çıktı. Vatandaşların terk ettiği birçok evi kendilerine mevzi yapan teröristlerin, evlerin duvarında açtıkları deliklerden güvenlik güçlerine ateş ettiği tespit edildi.

Özellikle Cumhuriyet, Orman, Mezarlık, Eski Kışla, Yeni, Yeşildere, Esentepe, Güngör ve Dize mahallelerinde bazı yapıların içerisini kum torbalarıyla doldurup mevziler oluşturan teröristlerin, delikler açarak bu mevziler arasında geçiş sağladıkları belirlendi.

- Ağır hasarlı yapılar yıkılacak, diğerleri onarılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekiplerince yürütülen hasar tespit çalışmaları sonucunda hazırlanacak rapor doğrultusunda ilçede ağır hasarlı binalar kentsel dönüşüm kapsamında yıkılarak yeniden inşa edilecek, orta hasarlı binaların onarılmasına da kısa sürede başlanacak.

Teröristlerin verdiği zararın belirlenmesi için ilçede irtibat bürosu kuruldu. Yapılacak çalışmaların ardından 10 bin lira ve altında zararı olan yapılar, sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından onarılacak; 10 bin lira ve üzeri hasar olan binalarla ilgili de Çevre ve Şehircilik Bakanlığının koordinesinde konut sahipleriyle görüşülerek gerekli çalışmalar yürütülecek. Vatandaşlara zarar gören eşyaları için de tespit çalışmalarının ardından gerekli ödemeler yapılacak.

- Camiler onarılacak

İlçenin yeniden imarı için yürütülen çalışmalar kapsamında, Diyanet İşleri Başkanlığı da teröristlerin zarar verdiği camileri en kısa sürede onarıp yeniden ibadete açacak.

Yüksekova'da ayrıca sosyal yaşamın iyileştirilmesi ve istihdam sorununun çözümüne katkı sağlamak için de İŞKUR aracılığıyla Toplum Yararına Destek Programı kapsamında çalışmalar yürütülecek, vatandaşlar için mesleki eğitim kursları açılacak.

Terör saldırıları nedeniyle ilçeden ayrılmak zorunda kalan ve çevre illere yerleşen ailelerin barınma ve diğer ihtiyaçlarının karşılanmasına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca devam edilecek.

- Esnafa faizsiz kredi

Yüksekova'da terör örgütü mensuplarınca yerleştirilen el yapımı patlayıcılar nedeniyle iş yerleri zarar gören esnafın zarar tespitlerine vatandaşların ilçeye dönüşüyle başlanacak. Terör saldırıları yüzünden zor duruma düşen esnaf için de Halk Bankasından faizsiz kredi imkanı sağlanacak ayrıca basit usulde vergiye tabi küçük esnaf için de sosyal destek verilecek.

- İmar çalışmalarında vatandaşın fikri sorulacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ilçede parklar, oyun sahaları, taziye evleri, sosyal alanlar, camiler, okullar ve gençlik merkezleri gibi konforlu bir yaşam için gerekli tüm donatıların yer alacağı yeni bir imar planı yürütecek.

Hükümetin yatırımlar için adeta seferberlik ilan ettiği ilçede imar çalışmaları vatandaşlarla yapılacak istişareler doğrultusunda gerçekleştirilecek.

Kaymakamlık, İller Bankası aracılığıyla ilçede hasar gören su ve kanalizasyon şebekeleriyle ilgili onarım ve gerekiyorsa yeniden yapımı için teknik çalışmalara başladı.

Karayolları Genel Müdürlüğü, şehir içi yolların asfaltlanması için tespit çalışmalarını hızlandırdı. Ekipler, mahalle yollarını bitümlü sıcak karışımla yapacak.

Tarımsal alanda da başta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olmak üzere İl Özel İdaresi ve Kalkınma Ajansı aracılığıyla geliştirilecek projeler hayata geçirilecek.

- Eğitim kurumları yeniden yapılacak

Teröristlerin sözde "karargah" ve "patlayıcı imalathanesi" olarak kullanarak harabeye çevirdiği 2'si lise 11 okul yeniden yapılacak.

Yeniden yapılması için yaklaşık 50 milyon lira harcanması gerektiği bildirilen ve 7 bin 500 öğrencinin eğitim gördüğü bu okulların inşa çalışmalarına kısa sürede başlanacak.

Söz konusu okullar arasında Milli Piyango İdaresince 22 milyon lira yatırımla Orman Mahallesi'nde geçen yıl hizmete giren, bünyesinde halı saha, 300 kişilik pansiyon, atölyesinde inşaat, metal, elektrik-elektronik, motorlu araçlar ve bilişim teknolojisi bölümlerinin yer aldığı Muharrem Malazgirt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de bulunuyor.

Yatakhane ve yemekhanesi teröristlerce harabeye çevrilen okulun, koridor ve merdivenlerine barikat kurulduğu, pencere, sıra, masa, kapı ve akıllı tahtaların kullanılamaz hale getirildiği bir süre önce kayıt altına alınmıştı. Bin 600 öğrencinin eğitim gördüğü okuldaki derslik, idare bölümü, laboratuvar ve piyano ile diğer müzik aletlerinin bulunduğu sınıflara da bölücü örgütü mensuplarınca el yapımı patlayıcılarla büyük hasar verilmişti.

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.