Hakkari

Hakkari'de casusluk iddiası

15:39 10 Ağustos 2016
Hakkari'de casusluk iddiası

Hakkari'de yabancı bir ülkenin istihbarat servisi için casusluk yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 4 şüpheliden biri tutuklandı.

Alınan bilgiye göre, Yüksekova Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, yabancı istihbarat servisine bölgedeki askeri hareketlilik, terör örgütü PKK'nın durumu ve sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili bilgi aktardığı tespit edilen 4 kişi, Şemdinli ilçesinde düzenlenen operasyonla yakalandı.

Yaklaşık 8 ay boyunca güvenlik güçleri tarafından teknik takibe alınan şüpheliler N.Ş, C.Ş, M.R.C. ve T.Ç'nin kullandığı cep telefonları ve hafıza kartları incelemeye alındı.

Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerinin ardından Yüksekova Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilen şüphelilerden M.R.C. ve T.Ç, sorgu sonrası salıverildi.

Tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye çıkarılan N.Ş, TCK'nın 328. maddesinde yer alan "Devletin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla, gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etme" suçundan tutuklandı. C.Ş. ise adli kontrol uygulaması kapsamında serbest bırakıldı.


YORUMLAR

ETİKETLER
iran Hakkari şemdinli
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.