Hakkari

Yılan korkusuyla yeni ev yapıyorlar!

06:54 07 Ekim 2020 1 Yorum Var
Yılan korkusuyla yeni ev yapıyorlar!

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, evlerini yılan basınca eşi ve 4 çocuğuyla birlikte ağabeyinin evine yerleşen Davut Ataş (39) ile ailesi, 4 ay sonra geri döndü. Ancak aile, yılan korkusu devam edince komşularının yardımıyla yeni bir ev yapmaya karar verdi.

Yüksekova’ya 12 kilometre uzaklıktaki Bataklı köyünde, tek katlı toprak evde yaşayan 6 kişilik Ataş ailesi, havaların ısınmaya başladığı mayıs ayından itibaren evlerinde görülen yılanlar yüzünden korku dolu günler yaşamaya başladı. Geçen yıl Multiple Skleroz (MS) hastalığına yakalanan, bu nedenle de yürüyemeyen Davut Ataş ve ailesi, boyları 1 metreyi aşan yılanlar yüzünden 5 Mayıs’ta ise evlerini terk etmek zorunda kaldı, köydeki ağabeyinin evine yerleşti.

Havaların yeniden soğumaya başlaması nedeniyle yaklaşık 2 hafta önce tekrar kendi evlerine dönen ailenin sıkıntıları bitmedi. Yaşadıkları korku nedeniyle aile, evin giriş bölümü ve bir tarafı da camekanlı olan hole yerleşti. Yakınları ve köylüler, Ateş ailesi için yeni bir ev yapmaya karar verdi. Temeli atılan evin de havalar soğumadan bitirilmesi hedefleniyor.

Davut Ataşın ağabeyi Sabri Ataş, "Evin temelini atmaya başladık. Köylüler beraber 3 gündür el birliğiyle getirdiğimiz taşlarla temelini yapıyoruz. Önümüz kış ve zaman daraldı. Malzememiz eksik. İmkanlarımız kısıtlı, kardeşim ailesi ile birlikte zor günler yaşayınca ev yapmaya karar verdik. Yetkililerden ve hayırseverlerden de yardım bekliyoruz" dedi.

Ailenin büyük oğlu 12 yaşındaki Hasan Yusuf Ataş da yılanlar nedeniyle 5 ay önce evi terk etmek zorunda kaldıklarını belirterek, Evimiz yılanlarla dolu içinde yaşamaya korkuyoruz. Amcalarım ve konuşlarımızın yardımıyla temelini attık ben de onlara yardım etmeye çalışıyorum yetkililerden bize yardım etmelerini ve yılanlardan kurtulmak istiyoruz" dedi.

YORUMLAR

1 Yorum Var
 • ramazan 9 ay önce Şikayet Et
  Zemin kat toprak evlerin sorunudur bu bende küçüklüğümde köydeki toprak evimizde çok yılan gördüm dip köşelerden sağa sola akıp duruyorlardı baş edemiyorduk öyle kedi dir tavuktur boş bir işe yaramıyor yani alah yardımcıları olsun özellikle çocuklar korku ile uyuyordur o evde...
  Cevapla
 • VatandaŞ 9 ay önce Şikayet Et
  Hem yardım edilir,hem akıl verilir. Balıkta ver ama balık tutmayı öğret o daha önemli. Tedbiri bilmek, sonrası içinde koruyucudur,tekrar muhtaç etmez.
  Cevapla
 • Yakub 9 ay önce Şikayet Et
  Kedi ve tavuk besleyiniz, salınmalı. Yavrulama zamanı kenarlara süt bırakılırsa tehlike olmaz. Geçmiş olsun inşaAllah.
  Cevapla
 • tct 9 ay önce Şikayet Et
  Doğru söylüyorsun hocam. 1-2 kedi ve bahçede tavukla çözülür inşaAllah.
 • HE HE 9 ay önce Şikayet Et
  Akıl değil yardım istiyorlar
ETİKETLER
Hakkari
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.