Hatay

Enkaz kaldırılınca ortaya çıktı! Tam 10 metre derinliğinde

10:25 21 Kasım 2023 11 Yorum Var
Enkaz kaldırılınca ortaya çıktı! Tam 10 metre derinliğinde

Hatay Antakya'da enkazı kaldırılan binanın arazisinde 10 metre derinliğinde 8 metre çapında obruk oluştu.Kahramanmaraş merkezli depremlerde ağır hasar alan Hatay’ın Antakya ilçesinde yıkım çalışmalarında sona gelindi. Antakya’nın Kurtuluş Caddesi üzerinde bulunan ağır hasarlı binaların enkazı kaldırıldı. Cadde üzerinde enkazın kaldırıldığı bir arazide geçtiğimiz günlerde etkili olan şiddetli yağışlar sonrası 10 metre derinliğinde 8 metre çapında obruk oluştu. Obruğu sabah saatlerinde iş yerlerini açmak için bölgeye gelen vatandaşlar fark etti.

“10 metre derinliğinde ve yaklaşık 8 metre çapında olduğunu düşünüyorum”

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nde görevli Sanat Tarihi Uzmanı Osman Zafer Yavuz, bölgenin 1. derece sit alanı olduğunu ifade ederek, “Bölge 1. derece sit alanı ve gördüğünüz üzere depremden sonra bir çok yapı ortaya çıktı. bu obruk oluşmasının nedeni; altından bir dere geçmesi. Bu dereden de zaman zaman sarnıçlara su aktarıldığını biliyoruz. Muhtemelen bir sarnıç ortaya çıktı. Tarihi 2. yüzyıla tekabül ediyor. Şehrin geçmişten bu güne 5 ile 7 metre arasında yükseldiğini biliyoruz. Bu depremlerle de 80 santimetre çöktüğünü biliyoruz. Bu obruğun; 10 metre derinliğinde ve yaklaşık 8 metre çapında olduğunu düşünüyorum. Habibi Neccar dağından adı Akakir olan bir derenin halen yerin altından aktığını biliyoruz. Depremle birlikte o dere ya yatak değiştirdi yada depremle birlikte daha güçlendi. Şiddetli yağışlar da alıyoruz, burada bir çökme oldu. Yine bir Antik dönem yapısıyla karşı karşıya kaldık” dedi.

Antikacı Mehmet Serkan Sincan, sabah saatlerinde arazi üzerinde obruk oluştuğunu fark ettiklerini belirterek, “Dün enkaz kaldırma işlemlerini tamamlayıp gittiler. Biz bu sabah geldik buraları temizleyelim; bir konteyner koyalım derken 10 metre derinliğinde bir obruk oluştuğunu fark ettik. Devasa bir obruk” dedi.

YORUMLAR

11 Yorum Var
 • vatansever 5 ay önce Şikayet Et
  faaliyete gecmeye hazirlanan bir veya daha fazla yanardag olabilir mi
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • azıcık 5 ay önce Şikayet Et
  alttan yecüc mecüç kazarsa üstteki toptrak orayı dolduruyor olabilir. dünyayı paylaşamayın bakalım.
  Cevapla
 • amca 5 ay önce Şikayet Et
  Hatay neden çöktü şimdi anlaşılıyor. Altı boş oraların.
  Cevapla
 • 100 metredir o 5 ay önce Şikayet Et
  8 metre çapında diyorsunuz göz var nizam var haberi yazan veya habere bakan hiç mi farketmiyor böyle şeyleri. 2 metre hadi bilemedin 3 metre.
  Cevapla
 • selim asaf 5 ay önce Şikayet Et
  GÖZ VAR MİZAN VAR OLMALI doğrusu
 • Ölçücü bicici 5 ay önce Şikayet Et
  Hatay ordaysa Halep burda Arşın ordaysa metre burda
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.