Iğdır

Solunum ve cilt hastaları için "halo terapi" merkezi

11:30 09 Ağustos 2017
Solunum ve cilt hastaları için "halo terapi" merkezi

BÜLENT MAVZER - Solunum yolu ve cilt hastalıkları yaşayanlar, çağın yoğun talep gösterilen alternatif tedavi yöntemlerinden olan tuz terapisi için Iğdır Ünversitesindeki "halo terapi" merkezinde şifa arayacak.

Türkiye'nin en büyük tuz rezervleri arasında yer alan Tuzluca ilçesinde Romanya, Polonya, Rusya ve Nahçıvan'dan katılan araştırmacıların da destekleriyle sürdürülen çalışmalar neticesinde rezervin bazı solunum yolu hastalıklarına iyi geldiği anlaşıldı.

Elde edilen bilgiler doğrultusunda Iğdır Üniversitesinin konukevindeki iki oda, "halo terapi" odasına dönüştürüldü.

Kentteki Tuzluca rezervinden getirilen kaya tuzlarıyla özel ustalarca tuzla kaplanan terapi odaları, solunum yolu rahatsızlıkları yaşayan vatandaşların hizmetine sunulacak.

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, AA muhabirine yaptığı açıklamada, günümüzde yeni ortaya çıkan terapi dallarından birinin de tuz terapisi olduğunu söyledi.

Tarih boyunca saf, rafine edilmemiş kaya tuzunun akciğere, antibakteriyel ve antimikrobiyal faydaları olduğunu belirten Alma, "Son yıllarda tüm solunum yolu hastaları ve doğal astım tedavisi olmak isteyen hastalar dünyadaki tuz mağaralarını ziyaret etmekteler. Doğal tuz havasının inanılmaz iyileştirici özelliklerinden dolayı tuz mağaralarına ziyaretler artış göstermektedir. Çoğu ülkede kullanılan bir yöntem olan tuz terapisi ülkemizde de yaygınlaşmaya başlamıştır." dedi.

Alma, üniversite olarak tuz rezervinin işlevselliğini arttırıp aynı zamanda turizme kazandırmak adına çalışmalar başlattıklarını anlatarak, "Bu bağlamda tuz terapi merkezi kurmayı önceliğimiz yaptık ve alanında uzman akademisyenleri ilimize davet edip dünyada bir ilki yapılan Tuz Terapi Kongresi'ni yaptık. Bunun ardından bir eylem planı başlattık. Fizibilite çalışmalarını yaparak rapor hazırladık." diye konuştu.

-"Mağaraya gidemeyen 'halo terapi' merkezine gelebilecek"

Tuz terapi merkezlerinin mağaralarda yapılanına "speleo terapi", odalarda yapılanlarına ise "halo terapi" adı verildiğini belirten Alma, şunları kaydetti:

"Nahçıvan'daki tuz dağında kurulan, bizim de örnek aldığımız merkezdeki hastaların hepsi olumlu sonuçlar elde etmiş. Bu manada kurduğumuz halı terapi merkezleriyle özellikle solunum ve cilt sorunu yaşayan vatandaşlar her vakit tuz mağarasına gidemese bile yapay tuz odasından faydalanabilecek. Bu çalışmanın neticesinde kurduğumuz tuz terapi merkezi sadece yöresel ve bölgesel değil, tüm ülkemizde ayrıca dünyanın her tarafından birçok insana sağlık hizmeti verecek. Bu çalışma ile hastalar doğal bir şekilde şifa bulabilecekleri gibi, ülke ve ilin ekonomisine de önemli bir katkı sunacaktır."

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.