Iğdır

28 yıldır dinmeyen acı: Kanlı Ocak Katliamı

12:20 20 Ocak 2018
28 yıldır dinmeyen acı: Kanlı Ocak Katliamı

HÜSEYİN YILDIZ - Azerbaycan'da Sovyet ordusunun çocuk ve kadın ayrımı gözetmeden 147 sivili katlettiği ve ülkenin bağımsızlığına giden yolda önemli bir dönüm noktası olan "Kanlı Ocak Katliamı"nın acısı, aradan geçen 28 yıla rağmen dinmiyor.

Kardeş ülke Azerbaycan'da 20 Ocak 1990'da Sovyet ordusunun Bakü ve diğer illerde kadın ve çocuk ayrımı yapmaksızın 147 sivili katlettiği, 750 sivili de yaraladığı katliamın üzerinden 28 yıl geçti.

Tarihe "Kanlı Ocak" ya da "20 Ocak Katliamı" olarak geçen ve 28 yıl önce ocak ayının 19'unu 20'sine bağlayan gece Kızılordu'nun başkent Bakü'yü işgaliyle başlayan katliam halen yüreklerdeki tazeliğini koruyor.

Sovyet ordusunun Bakü ve diğer illerde kadın ya da çocuk ayırmadan yaptığı ve Azerbaycan'ın 70 yıl süren esaretinin ardından ülkenin bağımsızlık ateşinin alevlenmesi açısından önemli bir dönüm noktası olan katliamının kurbanları kardeş ülkenin yanı sıra Türkiye ve Türki cumhuriyetlerde de anılıyor.

Katliam, sempozyum ve panellerde söz konusu tarihte yaşananların yer aldığı görsellerle yeni nesle aktarılıyor.

- "Kanlı Ocak olayları soykırımdır"

Katliamda yaşamını yitirenler için düzenlenen programa katılmak için Iğdır'a gelen Azerbaycan Toplumsal İlmi Araştırmalar Birliği Başkanı Telman Kasımov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kanlı Ocak olaylarının bir soykırım olduğunu ve çeşitli kılıflara uydurularak örtbas edilmeye çalışıldığını söyledi.

O gün yaşanan acıların günümüzde halen taze olduğunu belirten Kasımov, "20 Ocak olayları Ermeni ve Rus birliğinin neticesidir, soykırımıdır. 1988 yılında Ermenistan'dan 500 binden fazla Azerbaycan Türkünü kovdular. Bunun ardından esas maksat Azerbaycan'da oluşmuş milli düşüncelerin mahvedilmesiydi." dedi.

Telman Kasımov, katliam sonrası Azerbaycan'da birçok olay yaşandığını aktararak şunları kaydetti:

"Soykırımın adını da 'Azerbaycan'da Ermenilere karşı soykırım yapılmış biz de bunu durdurmaya geliyoruz' koydular. Aslında öyle değildi, tamamen KGB'nin oyunuydu. Bu oyunu düzenlediler ve Rus askerleri Bakü'ye girdi. Eli silahlıları öldürmediler, çocuk, kadın demeden herkesi öldürdüler. Bu hadiseler yaşana yaşana zincir gibi gelip Karabağ olaylarına dayandı. Karabağ'da da Hristiyan güçlerinin Ermenileri desteklemesiyle Karabağ işgal edildi. 7 bölgemiz işgal edildi, 1 milyondan fazla Azerbaycan Türkü topraklarını bıraktı, sürgün edildi."

- "Bağımsızlığı hiç kimse getirip size hediye etmez"

Katliamın sözde isyanı bastırmak bahanesiyle gerçekleştirildiğini anlatan Kasımov, "Bu bizim için bir ders olmalıdır. Bağımsızlığı hiç kimse getirip size hediye etmez, bağımsızlığını elde etmek için kanını dökmelisin. 20 Ocak Azerbaycan Türkleri için bir mektepti, geçişti, sınavdı. Bu sınavı başarıyla geçtik, çok şükür. Bu unutulmamalıdır, gençlerimize ulaştırmalıyız, yaşatmalıyız." dedi.

Kasımov, söz konusu dönemde yaşanan olaylarla ilgili gençlerin bilinçlendirilmesinin gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Azerbaycan'da, Türkiye'de ve diğer bağımsız Türk devletlerindeki gençlerimizi yetiştirmek, bilgilendirmek, bunları anlatmamız, dostlarını ve düşmanlarını tanımaları lazım. Hiç kimseye karşı bir iddiamız, soykırım yapma fikrimiz yok. Barış istiyoruz, insanların dinine, milliyetine bakmadan kardeş diyoruz, kucak açıyoruz ama bize de dokunmasınlar. Bu coğrafyada Türkleri katlettiler, bundan sonra olmasın istiyoruz. Aydınlarımız, hocalarımız okullarda gençlere bilgilendirme yapmalı. Gençlerin, komşuları kimdir, geçmişte neler yapmış, gelecekte planları nelerdir bunları bilmeleri gerekiyor."

YORUMLAR

ETİKETLER
sscb
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.