Iğdır

Hava kirliliğinde o ilimiz birinci oldu!

10:01 18 Kasım 2019 3 Yorum Var
Hava kirliliğinde o ilimiz birinci oldu!

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte Doğu Anadolu Bölgesinin Çukurova’sı olarak bilinen Iğdır’da, hava kirliliği halk sağlığını tehdit etmeye başladı.

Iğdır’da havanın soğuması ve kentin tamamen doğalgaza geçmemesi ile birlikte kömür kullanımı, insan sağlığını tehdit eder boyuta geldi. Özellikle akşam saatlerinde kalorifer kazanlarının yanması ile birlikte bina bacalarından çıkan kömür dumanı ve pis koku, şehir merkezinde hayatı yaşanmaz hale getirdi.

Bisiklet kullanımının yaygın olduğu kentte, bakanlık kesinlikle bisiklete binilmemesi konusunda vatandaşı uyardı. Temiz hava için 0 ila 50 arasında bulunması gereken indeks değeri 355'e çıktı.

“HAVA ÖLÇÜMLERİNE GÖRE IĞDIR 355 OLARAK TEHLİKELİ GÖRÜLDÜ”

 Kentin ova üzerine kurulu olduğunu ve yakın çevrelerin tamamen doğalgaza geçmediğini belirten Zafer Garangi isimli vatandaş, “Iğdır’ın hava kirliliği sorunu önceden de vardı. Ova olduğu için esinti olmuyor. Doğalgaza geçmeyen bazı kamu kurumları olduğu için sıkıntı oluyor” dedi.

“TEMİZ HAVA HERKESİN HAKKI”

Temiz ve sağlıklı hava solumak istediğine değine Garangi, “Temiz ve güzel hava herkesin hakkı. Iğdır’ın bu hava kirliliğine çözüm bulunursa daha güzel olur” şeklinde konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sürekli İzleme Merkezi (SİM) ölçümlerine göre, Türkiye’de Hava kirliliği en yüksek İl 355 olarak Iğdır görüldü. Piknik, yürüyüş, açık hava sporları ve bisiklet sürülmemesi konusunda vatandaşlar kesinlikle uyarıldı.

YORUMLAR

3 Yorum Var
 • Seyfi 2 yıl önce Şikayet Et
  HDP Doğalgaz döşememiş mi yoksa Iğdır'a???
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Alper 2 yıl önce Şikayet Et
  Iğdır da doğalgaz yokmu?
  Cevapla
 • miço 2 yıl önce Şikayet Et
  allahrızası için eyüp alibeyköy esentepe mahallesi hala kömür sobaları tütüyor ve cam açamıyoruz lütfen belediye buna care bulsun inanın göz gözü görmüyor neden doğal gaz verilmiyor gece kondu bölgelerine hava oldukca duman is kokusuyla bıktık cocuklarımız zarar görüyor lütfen
  Cevapla
 • oguz 2 yıl önce Şikayet Et
  herşey çok güzel olmuyormu?!
ETİKETLER
kirlilik
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.