Isparta

"Sakin şehir" Eğirdir konuklarını bekliyor

11:29 19 Nisan 2018
"Sakin şehir" Eğirdir konuklarını bekliyor

MUSTAFA ÜNAL UYSAL - Türkiye'nin en büyük dördüncü gölünün yanı başında kurulu "sakin şehir" unvanlı Eğirdir, ziyaretçilerini bekliyor.

Göller Yöresi'nde doğal güzellikleriyle adından sıkça söz ettiren Isparta'nın Eğirdir ilçesi, güzel doğası, plajları, adaları ve kamp alanlarıyla dikkati çekiyor. Bu huzur atmosferinde vakit geçirmek isteyenler, özellikle hafta sonları çevre illerden Eğirdir'e gidiyor.

İlçede elma, kiraz ve erik ağaçlarının çiçek açmasıyla renk cümbüşü yaşanıyor. Ağaçların erken çiçeklenmesiyle beyaza bürünen tarım alanları fotoğrafçıların gözde mekanı olurken, Eğirdir Belediyesince dikilen rengarenk laleler de ilçenin güzelliğini perçinliyor.

"Yedi renkli göl" olarak anılan Eğirdir Gölü'ne uzanan Can ve Yeşil adalarını Akpınar köyündeki seyir terasından izleme olanağını bulan ziyaretçiler, enfes bahar manzarasına hayran kalıyor.

"Sakin şehir" unvanının geçen yıl alınması Eğirdir ilçesine gelen yerli ve yabancı turist sayısını çoğaltırken, belediyenin yaptığı farklı ülkelerdeki tanıtım faaliyetlerinin de misafir artışında etken olduğu belirtiliyor.

- "Herkes gelip bu güzelliği görsün"

Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sakin şehir unvanına yakışır bir şekilde çalışma yaptıklarını söyledi.

İlçenin her mevsim farklı bir güzelliğe büründüğünü ifade eden Şengöl, havaların mevsim normallerinin üzerinde olduğunu belirterek, şunları dile getirdi:

"Sakin şehir bu yıl ilkbaharı erken karşıladı. Bütün meyve ağaçları erken çiçek açtı. Geçen yıla göre bir ay önden gidiyoruz. Şu anda yüzde 60 oranında elma, kiraz, şeftali, erik ağaçlarımız çiçek açtı. İlçemiz 15-20 gün çiçekli olacaktır. Eğirdir zaten bölgenin çiçek bir yeridir. Buraya çiçek yakışır. Biz elimizden geldiğince her dem yeşil ağaçları, çalıları, çiçekleriyle bu güzelliğe katkıda bulunuyoruz."

Şengöl, ilçenin tanıtım çalışmalarına önem verdiklerini aktararak, şöyle devam etti:

"Sakin şehri bir anlamda kolay şehir olarak tanımlıyoruz. Burada hastaneye, belediyeye, kaymakamlığa, emniyete çok kısa sürede ulaşabiliyoruz. En uzak yer 10 dakikanızı alıyor. Burada yaşayanlar ulaşacağı şeye çok kısa sürede ulaşıyor. Emniyeti çok üstün ve bir sıkıntı yok. Buraya gelen misafirler emniyetten, güzellikten, sakinlikten yararlanıyor. Gürültümüz ve çevre kirliliğimiz yok. Biz Türkiye'de sakin şehir kriterlerini en iyi karşılayan yeriz."

Şengöl, bazı belediye görevlilerini İtalya'ya göndererek oradaki sakin şehir faaliyetlerini yerinde incelettiklerini ve birçok yeni çalışmayı Eğirdir'de uyguladıklarını anlattı.

- "Eğridir'in lezzetleri de tadılmalı"

Yeni sezondan beklentilerinin yüksek olduğunu ifade eden Şengöl, ilçenin kalkınması için çalışmalarının devam ettiğini söyleyerek, "İlçemizin mükemmel bir havası var. Bu sezondan beklentimiz, Allah bu kadar güzelliği yaratmış ve herkes gelip görsün. Belli ürünlerimizi alsın, Eğirdir'e özgü tatlarımızı tatsınlar." değerlendirmesini yaptı.

- "Huzur için buraya geldim"

Ziyaretçilerden Selçuk Arslan, ağaçların çiçeklenmesiyle oluşan manzaranın fotoğrafını çekmek ve huzurlu bir gün geçirmek için ilçeye geldiğini dile getirdi. Arslan, "Sakin şehir doğasıyla insanı büyülüyor. Özellikle bu mevsimde burada renk cümbüşü var. Herkesin buraya gelmesi gerekir." dedi.

Ziyaretçi Gürkan Şavklı da Eğridir'de eşsiz bir ortamın bulunduğunu, her hafta sonu buraya geldiğini aktararak, şunları belirtti:

"Burası Avrupa'nın birçok benim diyebileceğimiz, güzel diyebileceğimiz yerinden çok daha güzel. Yaşanılabilir şehirlerin en başında geliyor. Son yapılan çalışmalarda birinci olduğu ortaya çıktı. Çünkü burada dört mevsimi birden yaşabiliyorsunuz. Hemen karşınızda Davraz'ın tepesini görebiliyorsunuz. Orada kayak merkezimiz var. Yazın nemli havası yok. Doğası çok güzel. Çünkü bin metre rakım var. O da tercih edilen bir konu. Yayla için de insanlar buraya geliyor. Antalya'nın sıcağından kaçanlar buraya geliyor. Bence burası mükemmel bir yer."

Akpınar seyir terasında işletmeci Mustan Özdemir de Eğirdir'in coğrafi konumu açısından çok sayıda turist çektiğini ifade etti.

Akpınar köyünden ilçenin muhteşem manzarasının göründüğünü dile getiren Özdemir, "Gezilmeye görülmeye değer bir yer. Yeşilin ve mavinin bütünleştiği bir yer burası. Manzara mükemmel. Bu eşsiz manzarayı görmek isteyenleri ilçemize bekliyoruz." dedi.


YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.