İstanbul

İzmir Adnan Menderes ABD'de örnek gösterildi

11:24 20 Ekim 2017
İzmir Adnan Menderes ABD'de örnek gösterildi

TAV'ın inşa ettiği ve işlettiği İzmir Adnan Menderes iç hatlar terminali, ABD Yeşil Binalar Konseyi'nin (USGBC) yayımladığı raporda örnek olarak yer aldı.

TAV açıklamasına göre, TAV Havalimanları tarafından işletilen ve tasarımı ve inşaatı TAV İnşaat tarafından gerçekleştirilen İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali, USGBC tarafından yayımlanan "LEED in Motion: Transportation" raporunda örnek gösterildi.

Ulaştırma sektöründe Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik Sertifikası (LEED) alan projelere odaklanan raporda yer verilen 12 projeden biri de İzmir Adnan Menderes oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TAV Ege Genel Müdürü Erkan Balcı, şunları kaydetti:

"TAV Havalimanları olarak sürdürülebilirliği tüm operasyonlarımızın odağına koyuyoruz. Yolcularımıza güvenli, hızlı ve konforlu bir hizmet sunarken faaliyetlerimizin çevresel etkilerini de en aza indirmek üzere çalışıyoruz. Enerji verimliliği konusunda yatırımlarımızı sürdürerek karbon salımlarımızı en aza indirmeyi hedefliyoruz.

Aynı zamanda kendi elektriğimizin bir kısmını güneş enerjisinden üretiyoruz. Uluslararası ölçekte yürütülen çalışmaları yakından takip ederek en yüksek standartlara uyum sağlamak üzere çalışmayı sürdürüyoruz."

USGBC Üst Yöneticisi (CEO) Mahesh Ramanujam da ulaştırma projelerinin genellikle yüksek işletme maliyetleri, su ve enerji tüketimi ve atık üretimi nedeniyle günlük hayatta ve çevre üzerinde ciddi etkileri bulunduğunu belirterek, bu projelerin, LEED yeşil bina stratejilerini kullanarak verimli, ekonomik ve sürdürülebilir ulaşım birimlerine dönüştüğünü ve ekonomi, çevre, üretkenlik ve insanların refahı açısından olumlu katkı sağladığını dile getirdi.


- LEED sahibi Türkiye'nin ilk terminal binası


İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali Türkiye'de LEED sertifikası alan ilk terminal binası oldu. İzmir, aynı zamanda karbon salımlarını nötralize ederek Avrupa'daki en çevreci 20 havalimanı arasına girdi.

Yeni terminalde 5 bin 200 metrekarelik fotovoltaik panel bulunan havalimanı, yılda 450 bin kilovat/saatlik elektriği güneş enerjisinden üretiyor. Doğalgazdan elektrik, ısınma ve soğutma enerjisi üreten trijenerasyon tesisini de devreye alan TAV, böylece elektrik giderlerinde yüzde 37 verimlilik sağladı.

Geçen yıl 12 milyon yolcuya hizmet veren Adnan Menderes Havalimanı, yolcu konforundan ödün vermeksizin enerjiyi verimli kullanmak üzere bir dizi uygulamayı hayata geçirdi. Atık yönetimi, otomatik aydınlatma kontrolü, LED aydınlatma kullanımı, doğalgazdan elektrik, ısıtma ve soğutma enerjisi üreten trijenerasyon tesisi bu uygulamalar arasında bulunuyor.

TAV Havalimanları tarafından yapılan ve işletilen Suudi Arabistan'ın Medine Havalimanı da LEED Gold sertifikasına sahip.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.