İstanbul

Hayali ev mağdurları isyanda!

10:12 29 Kasım 2017
Hayali ev mağdurları isyanda!

İnşaat ruhsatı olmadan 'hayali' konut satın alan binlerce aile yıllardır hukuk savaşı veriyor. Sadece İstanbul'da 5 projede mağdur olan aileler hükümetten yardım istiyor.

Ev hayallerini gerçekleştirmek için acele eden yüzlerce vatandaş dolandırıcıların ağına düştü. 

Karar gazetesinden Hamide Hangül'ün haberine göre, inşaat ruhsatı almadan ön ödemeli konut satışı yasak olmasına karşın binlerce aile “ruhsatsız ev” kurbanı oldu. İstanbul’da sadece 5 projede ve ağırlıklı Esenyurt bölgesinde binlerce ailenin ruhsatı olmadığı halde kendilerine vaad edilen hayali katlara 100 milyonlarca liranın üzerinde para kaptırdı.

KAÇAK KAT ÇIKILDI

Bu firmalardan biri Osmanlı İnşaat. Firma ile hak sahipleri arasında 2010 yılı başından itibaren gayrimenkul satış vaadi sözleşmeleri imzalandığını belirten mağdur aileler, bu kapsamda Osmanlı İnşaat’ın, Diyanet-Sen projesi adı altında daireler yapacağı ve teslim tarihinin 30 Nisan 2012 olarak vaad edildiğini belirtiyorlar.  Esenyurt’ta başlatılan projede izin ruhsatının üzerinde kat çıkıldığını, 10 kat olması gereken yerde 15 kat atıldığını ve satışın da buna göre yapıldığını vurguluyorlar. Fakat İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, o dönemde Esenyurt’ta kat ruhsatı olmayan inşaatları durdurduğuna işaret eden inşaat mağdurları, kendilerine hayali daire satıldığını ve bu yollara zarara uğratıldığını ifade ediyorlar. Bu nedenle bin 30 ailenin mağdur olduğunu belirten hak sahipleri, sadece bu projede zararlarının 300 milyon lira olduğunu vurguluyor.

KAYYUM ATANDI

Konuyu yargıya taşıdıklarını, mahkemenin şirkete kayyum atadığını ancak sorunun çözülmediğini, sekiz yıldır hukuk mücadelesi verdiklerini ancak halen mağduriyetlerinin giderilmediğinin altını çiziyor. İstanbul Esenyurt bölgesinde din görevlilerinin yanına, Osmanlı İnşaat’tan ev alan Beylife, Beylik Evler ve Elisa mağdurlarının da eklendiği belirtiliyor.

İnşaat mağduriyeti yaşanan bir diğer İnşaat firması ise Bulut İnşaat. Esenyurt’ta evleri teslim edilmeyen binlerce aile 7 yıldır sorunun çözümünü bekliyor. Satın aldığı Eviva Rezidans’ta tapu alamadıklarını ifade eden aileler, evin ikinci, sonra da üçüncü bir kişiye daha satıldığının altını çiziyorlar. İstanbul’da yarım kalan bir diğer inşaat projesi Uluhan Grup’un Acunkent evleri. Kasım 2012’de teslim edilmesi gereken ancak halen teslimi yapılmayan proje nedeniyle 600 aile mağdur durumda. Ailelerin zaman zaman protestolarla seslerini duyurmaya çalıştığı Esenyurt Acunkent’te 670 konut, 178 dukkan ve 53 ofis yer alacaktı. Evler, 2011 yılında 130 bin liradan satışa çıkmıştı.

HÜKÜMETE ÇAĞRI

Ev sahibi olmak için yıllarca uğraştıkları birikimlerini ortaya koyan binlerce aile, bazı müteahhitlerin taahhütlerini yerine getirmemesi nedeniyle zarara uğradı. 100 milyonlarca lirasını kaptıran aileler sorunun çözümü için hükümetten destek bekliyor.

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.