İstanbul

"Kardeş Şehirler 10. Yıl Galası"

16:01 24 Nisan 2018
"Kardeş Şehirler 10. Yıl Galası"

Beykoz Belediyesinin "Kardeş Şehirler 10. Yıl Galası" etkinliğinde dünya barışı vurgusu yapıldı.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre Beykoz'un kardeş şehirleri Macaristan’ın Mohaç, KKTC’nin İskele, Almanya’nın Mülheim an der Ruhr ve Kosova Prizren’le olan 10 yıllık kardeşlik bağları anısına tertiplenen etkinlikte dünya barışı için farklı kültürlerin birlikteliklerine vurgu yapıldı.

Hidiv Kasrı’nda gerçekleştirilen galaya Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Mohaç Belediye Başkanı Jozsef Szeko, KKTC İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu ve eşi Ayşe Sadıkoğlu, Prizren Belediye Başkanı Mytaher Haskuka, Mülheim an der Ruhr Belediye Başkan Yardımcısı Magarete Wıetelmann, Srebrenica Belediye Başkan Yardımcısı Nermin Alivukoviç, Beykoz Belediyesi Başkan yardımcıları ve kardeş şehirlerden gelen heyetler katıldı.

Gecede bir konuşma yapan Beykoz Belediye Başkanı Çelikbilek, şunları kaydetti:

"Tarih sahnesinde yolları kesişmiş, aynı coğrafyada aynı kadere tanıklık etmiş, köklü tarihsel, kültürel, sosyal bağları vefa, nezaket ve samimiyetle günümüze taşımış kardeş ülkelerin mensuplarıyız. Kurulan kardeş şehir ilişkisi, on yıllık zaman diliminde karşılıklı ziyaretlerle ve ortak etkinliklerle perçinlenmiş, kültürlerin birlikteliği, renkliliği, sıcaklığı kıvançla yaşanmış ve sergilemiştir. Kardeş Şehirlerimizle bağlarımız ve ilişkilerimiz dünyamızın her zamankinden daha fazla barışın esenliğine, kardeşliğin sıcaklığına, dostluğun güvenine ihtiyacı olduğu bir ortamda tarihe ışık tutacak, geleceğe umut olacaktır."

Gala programında Beykoz ve Mohaç kardeş şehir ilişkilerinin 10. yılı anısına hazırlanan "Mohaç Hatıra Kitabı"nın tanıtımı da yapıldı.

Konuk başkanların dostluk mesajları verdiği konuşmaların ardından 10. yıl anısına "Kardeşlik Protokolü" imzalandı.

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.