İstanbul

Beşir Derneği'nden Arakan'da "bambu kent" projesi

11:28 25 Mayıs 2018
Beşir Derneği'nden Arakan'da "bambu kent" projesi

Beşir Derneği, Bangladeş'e sığınan Arakanlıların kaldığı bölgede, bin bambu ev ile ortak yaşam alanlarından oluşan projenin yapımına başladı.

Dernekten yapılan açıklamaya göre, Thangkhali kamp bölgesinde zor şartlar altında yaşayan Arakanlı mültecilere yönelik "bambu kent" projesi hayata geçirildi.

Projenin hazırlık çalışmalarının tamamlanmasından sonra dernek, bölgenin iklim şartlarına uygun, bin bambu evin inşasına başladı. Yaklaşık 30 bin metrekarelik bir alana inşa edilecek mahallede okul, mescit, su kuyuları, tuvalet ve banyo gibi ortak kullanım alanları ile binlerce mazlumun insani ihtiyaçları karşılanacak.

Dernek, yaptığı aşeviyle de beslenme konusunda Arakanlılara destek oluyor. Sürdürdüğü yardım çalışmalarına ramazan ayında hız veren dernek, bölgeye yönelik fitre, zekat, gıda, kurban eti, iftar organizasyonları ve tıbbi malzeme yardımlarına devam edecek.

Geçen yıl ağustos ayında yaşanan saldırılardan sonra bölgedeki Arakanlı mültecilerin sayısı 1 milyon 300 bine ulaştı. Mültecilerin büyük bir kısmı ise Bangladeş Hükümeti tarafından Kutupalong genişleme alanında yerleştirildi. Burada çok zor şartlar altında yaşayan Arakanlı mağdur siviller için pek çok uluslararası sivil toplum kuruluşu var güçleriyle çalışıyor.

Bölgede gerçekleştirilecek her insani yardım faaliyeti, hayati önem taşıyor. Arakan’a yönelik yardım çalışmalarının bir günlük değil, sürekli olması gerekiyor. Yardım faaliyetleri doğru yönetilemediği takdirde zarar görenin insan hayatı olduğuna dikkat çekiliyor. Beşir Derneği tüm bu hassasiyetleri göz önünde bulundurarak çalışmalarını sürdürüyor.


YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.