İstanbul

15 Temmuz gazisi ismini değiştirdi!

09:11 08 Temmuz 2020 3 Yorum Var
15 Temmuz gazisi ismini değiştirdi!

İstanbul'da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde darbeci askerlere karşı verdiği mücadele esnasında yanağından ve burnundan yaralanan gazi Hamit Hakan Yılmaztürk, ismini ‘Gazi Hakan Yılmaztürk’ olarak değiştirdi.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde darbeci askerlere karşı verdiği mücadele esnasında yanağından ve burnundan yaralanan Hamit Hakan Yılmaztürk, 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümüne günler kala yaşadıklarını yeniden anlattı. Hamit Hakan Yılmaztürk, vatandaşların kendisine ‘gazi’ diye hitap etmesi üzerine ismini ‘Gazi Hakan Yılmaztürk’ olarak değiştirdi. 15 Temmuz hain darbe girişiminin yaşandığı gün normal hayatını sürdürdüğünü ifade eden Yılmaztürk, “15 Temmuz günü her zamanki gibi normal hayatımızı yaşarken 4 arkadaşımla beraber Yüşa Tepesi’ne gidip akşam ve yatsı namazını kılmaya gidecektik. Akşam namazını kıldıktan sonra yatsı namazını beklerken bir çay bahçesinde arkadaşlarımızla sohbet ediyorduk. Bu sırada cep telefonlarımızdan internetten haber geldi. Köprünün tanklarla kapandığını gördük. Kısıklı’ya gidecektik daha sonra hedefimizi değiştirip köprüye geçtik. Kısıklı’ya geldiğimiz zaman mahşeri bir kalabalık vardı. O zaman daha cumhurbaşkanımız açıklama yapmadığı halde binlerce vatansever meydanları doldurmuştu. Oradaki kalabalığı yararak köprüye doğru yürümeye başladık. Köprüye doğru yaklaştıkça yaralı insanları da görmeye başladık. Yüreğini, bedenini tankın altına siper eden binlerce kahraman vardı. Sosyal medyadan canlı yayını ben vurulmadan 15 dakika önce açmıştım” diye konuştu.

“Kimliğimi ‘Gazi Hakan’ olarak değiştirdim”

O gece yaşananlardan bahsederken hiç tanımadığı birinin onu hastaneye götürdüğünü söyleyen Yılmaztürk, “Kurtuluş Savaşı’ndaki ruhun aynısını o gece ben gördüm. Ayağa kalktım ve yüzümde sert bir şey hissettim. Bu gördüğünüz iz benim için hala o geceden kalma bir iz ve şeref nişanesi olarak taşıyacağım. Ömrüm boyunca gururla onurla şerefle yaşayacağım. Hiç tanımadığım bir insan o esnada tişörtünü çıkarıp yarama bastırdı. O esnada bir sivil araba geçiyordu. Arkada 4 yaralı ve şoförün yanında biri oturuyordu. Araç olmadığı için benim de o kan kaybımı gördüğü için arkadaşını orada indirdi ve sağ olsun beni yanına aldı. 6 yaralıyı şoför hastaneye ulaştırdı. Ondan sonrasını hatırlamıyorum. Gönül isterdi ki en büyük mertebe olan şehitliğe ulaşalım. Ama nasip işi olmadı takdiri ilahi gazilikle onurlandırıldık. Bu onuru yaşamakta tabi bambaşka milletin size bakışı, davranışı çok farklı oluyor. Benim ismim Hamit Hakan ama çevremdeki kimse Hamit’i kullanmıyor. Hatta çoğu o adımı bilmez. Gazilik unvanını alınca insanlar Hakan yerine gazi demeye başladı. Adliyede bir büyüğümüz vardı ona telefon açtım ben adımı Gazi Hakan olarak değiştirmek istediğimi söyledim. O da bana neler yapmam gerektiğini söyledi. Daha sonra kimliğimi ‘Gazi Hakan’ olarak değiştirdim” açıklamasını yaptı.

YORUMLAR

3 Yorum Var
 • Yigido 58 9 ay önce Şikayet Et
  Koronada devlet 1000 tl yardim parasi verdi ama almadim niyemi enazindan ekmeğin var.birde zenginler lux arabalari olanlar parayi almaya çalıştı.iste bendeki vatan sevgisi.her türk asker doğar.
  Cevapla
 • Mikdat 9 ay önce Şikayet Et
  Bu isimden sadece Fetöcüler ve onlar gibi düşünenler rahatsız olur. Her şeye fetva vermeye kalkışan cahillerden Allah bizi korusun.
  Cevapla
 • İsimsiz 9 ay önce Şikayet Et
  Niye böyle saldırgan yorumlar var anlamış değilim, takmışlar niye adını gazi yazdırdı.... niyetini sorgulamak bizim haddimize değil hüsnü nazar edelim. Nice din düşmanları vs varken kendi içimizde bu niye böyle yapmış şu niye şöyle yapmışla geçiyor günlerimiz ....
  Cevapla
 • Mustafa 60 9 ay önce Şikayet Et
  Zaten gazi değilmi niye ispat etmeye ihtiyaç hissetmiş
  Cevapla
 • Mikdat 9 ay önce Şikayet Et
  Gazi olduğunu kendisi biliyor, ancak onu daha ileriye taşıyacak çocukları, torunları babalarıyla iftihar edeceği bir künye ile anacaklar Gazi Hakan'ın oğlu ya da torunuyum demesi gibi güzel bir şey olmadı mı?
 • Reis 9 ay önce Şikayet Et
  Adam zaten gazı olarak ispatin kralını yapmış, sen neyin peşindesin.
 • TANER 9 ay önce Şikayet Et
  Zaten Gazi olduğu için çevresindekilerde Gazi diye hitap etikkleri için adını da Gazi olarak değiştirmiş ispat edicek birşey yok.,
 • Niyet önemli: 9 ay önce Şikayet Et
  Bir cihadda, Hz. Peygamber (S.A.S.), "filanca kişi cehennemlik oldu" buyurur. "Biz onu düşmana karşı kılıç sallarken gördük" derler. "Evet, savaştı, yaralandı ve ağır yaralarına isyan edip, kendini öldürdü ve cehennemlik oldu" buyrulur. Dolayısıyla kim şehid, kim gazi, Allah (c.c.) bilir, biz bilemeyiz...
  Cevapla
 • ZAFER 9 ay önce Şikayet Et
  Lan dangalak o gece Köprüye gitmeden evvel gazi olacam diye nüfusa dilekçeyi vermemiş. Gazi olmuş haftalarca hastanede yatmış. Daha sonraki yıllarda arkadaşları öyle deyince Şeref duyduğu gazi ismini almaya karar vermiş.
 • Adalet 9 ay önce Şikayet Et
  Vatandaşa adlı kişiye cevap..Allah a hamd olsun ki bu millet NUH (a.s) evladı HUN lu TÜRKLER haniftir. Allah bu milleti aziz kıldığı için halifelikle şereflendirdi. O yüzden en az 200 yıl huzur ve bereketle müslüman beldeler coştu... şuan dahi Allah yoluna revandır Türk evladı. Müsrik münafık kafir artık içindekini kussada bizdeki sen gibi kibir abideleri olduğu sürece basımıza daha çok bela ve musibet gelecektir.
 • Osmanlı torunları 9 ay önce Şikayet Et
  Bu gazi intahar mı ettide bu kıssayı anlatıyorsun birr ikincisi 15 temmuz gazileri zoruna mı gitti.
 • umıt demıroz 9 ay önce Şikayet Et
  Aynen kardeş kendini yere atıp gazi olanda var tank uzerıne cıkıp sahtekarlık yapanda hafızaları tazeleyın
 • İsimsiz 9 ay önce Şikayet Et
  Bu haberden bunu mu çıkardın pes doğrusu
 • Vatandaş 9 ay önce Şikayet Et
  Kuran da şehitlik için ( Allah yolunda) ölenler ve öldürülenlerden bahseder. (Allah yolunda) olmak veya olabilmek bunu doğru anlamak önemli.
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
hakan yılmaz türk
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.