İstanbul

Tuzla’da örnek proje! Bayat ekmekler gıda kolisine dönüşüyor

16:17 11 Ağustos 2021 1 Yorum Var
Tuzla’da örnek proje! Bayat ekmekler gıda kolisine dönüşüyor

Tuzla’da geri dönüşüm çalışmaları, sosyal sorumluluk projesiyle birleştirildi. Bu sene bayat ekmeklerden elde edilen 2 ton gıda malzemesi, Gönül Elleri Çarşısı aracılığı ile Tuzla’daki ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılıyor.

Tuzla Belediyesi, ilçe genelinde yaptığı geri dönüşüm çalışmalarını Sosyal Sorumluluk Projesi’ne dönüştürdü. Tuzla’nın farklı noktalarında bulunan ekmek toplama noktalarında biriken bayat ekmekler Tuzla Belediyesi personelleri tarafından toplanıyor. Toplanan bayat ekmekler, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın talimatıyla 2020 yılının Aralık ayından itibaren özel bir firma ile yapılan protokol çerçevesinde gıda kolisine dönüştürüyor. Dönüştürülen gıda kolileri, Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılıyor. Yapılan çalışma ile hem israfın önüne geçiliyor hem de bayat ekmekler gıda kolisine dönüştürülerek ihtiyaç sahibi vatandaşların yüzünü güldürüyor.

“TOPLAMDA 2 TON GIDA MALZEMESİ ALDIK”

Çalışmalar hakkında bilgi veren Adem Ordukaya, “2013 yılında faaliyetine başladığımız ekmek toplama işlememizi 2020 yılının Aralık ayında Sosyal Sorumluluk Projesine çevirerek topladığımız ekmekleri yardım kolisine dönüştürüyoruz. Bu yardım kolilerini Gönül Elleri Çarşımız aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine dağıtıyoruz. 2020 yılının Aralık ayından itibaren topladığımız bayat ekmeklerin karşılığında toplamda 2 ton gıda malzemesi aldık” dedi.

YORUMLAR

1 Yorum Var
  • zafer gülten 2 yıl önce Şikayet Et
    çoğu insanımız evde bayat ekmekleri değerlendirmesini bilmiyor,yada uğraşmak istemiyor...mesala -----papara bayat ekmekle yapılan bir aperetif yemek-bir tencereye soğan,biber,domates doğrayıp yagda kavuruyor,sonra buna bayat ekmekleri ekleyip az birşey daha kavuruyor,onra üstüne sarımsaklı yogurt döküp servis yapıyorsun,bayada güzel oluyor. sonra bayatlamış ekmekleri suyla ıslatıp köfte harcına katabilir,yumurtaya banıp yağda kızartarak güzel bir kahvaltı aşı yapabilir,yine ufalayıp suyla yoğurup parmak şekli verip yumurtaya banıp yağda kızartıp ,üstüne şerbet dökerek tatlı yapabilirsin.
    Cevapla
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.