İstanbul

58 yıldır altından ayrılmıyordu! 375 yıllık çınara adı verildi

12:16 24 Ekim 2022 4 Yorum Var
58 yıldır altından ayrılmıyordu! 375 yıllık çınara adı verildi

İstanbul'un Fatih ilçesindeki Sahaflar Çarşısı'nın girişinde yer alan 375 yıllık çınar ağacına, 58 yıldır altından hiç ayrılmayan 68 yaşındaki Hüseyin Avni Dede'nin ismi verildi.

İstanbul'un Fatih ilçesinde yaşamını sürdüren Hüseyin Avni Dede'nin adı, 58 yıldır altından hiç ayrılmadığı 375 yıllık çınar ağacına verildi. Sahaflar Çarşısı'nın önünde bulunan çınar ağacının altında 10 yaşından beri satıcılık yapan Dede, Beyazıt Meydanı'nın simgelerinden biri olarak yabancı turistlerin ve vatandaşların ilgi odağı konumunda. Ayrıca 375 yıllık ağaç,  İBB, Park Bahçeler ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı, Tabiat Varlıklarını Koruma Şefliği 'Anıt Ağaç' projesi kapsamında anıt ağaç olarak belirlendi.

Ağaca adı verilen Hüseyin Avni Dede

AĞACIN ALTINDA ŞİİR KİTAPLARINI VE ANTİKA EŞYALARI SATIYOR

Babası Durmuş Dede gibi şair olan Hüseyin Avni Dede, Sahaflar Çarşısı Beyazıt Meydanı girişindeki çınarın altında kendi şiir kitaplarını ve antika eşyaları satarak geçimini sağlıyor. Satış yapmadığı zamanlarda ise şiir yazıyor. 

Ağaca adı verilen Hüseyin Avni Dede

'10 YAŞINDAN BERİ, 58 SENEDİR BU AĞACIN ALTINDAYIM'

Hüseyin Avni Dede, "Burada genelde kendi şiir kitaplarımla, koleksiyon paralarını, değişik objeleri pazarlıyorum. Eskiden burada herkes bir şeyler satardı, oradan bir alışkanlık haline geldi. Geçit yoktu o zaman burada. Buradaki arkadaşları Topkapı'ya gönderdiler. Ben de gittim oraya ama 3 ay durabildim. Sonra tekrar buraya geldim. 1968 senesiydi. 1964'te buraya gelip babamın kitaplarını pazarlıyordum. Okul yıllarından itibaren buraya gelince o durum beni buraya bağladı, çocukluğum burada geçti. 10 yaşından beri buradayım şu anda da 68 yaşındayım. 58 senedir bu çınarın altındayım" dedi. 

Ağaca adı verilen Hüseyin Avni Dede

'BİZ BU ÇINARLA OMUZ OMUZA VERDİK'

Dede, "Biz bu çınarla omuz omuza verdik, beni yağmurdan koruyor. Ne şapka kullanıyorum ne şemsiye... Genelde karda yağsa, yağmur da yağsa onun altında duruyorum. Bu çınarda ben ruh ve duygu buluyorum. Bir dönemler 5. kitabım çıktığında, ağaçta tabela vardı, 'Tek Şekerli Çınar Ağacı' diye. O tabeladan dolayı, ağaca posta kodu verdiler. Mektup ve telgraflar buraya gelirdi. Çaycının, simitçinin ve esnafın mektupları bana gelirdi ben dağıtırdım. 'Çınara gelen mektuplar' derdik onlara. Bu ağaç posta görevi de gördü. Yaşarken ismimin bu çınara verildiğini görmek bayağı mutlu etti. Ben bir talepte bulunmamıştım ama herkes bana 'Senin buraya heykelini dikecekler' derdi. Ben de gülümsüyordum ama bunu yaşarken görmek beni çok mutlu etti"diye konuştu. 

Ağaca adı verilen Hüseyin Avni Dede

'BİZİM SİZİNLE ÇOCUKKEN FOTOĞRAFIMIZ VAR, SİZ HALA BURADASINIZ'

Hanife Balık "Hüseyin Avni Dede'yi 3-4 yıldır sık sık ziyaret etmeye çalışıyorum. 30-40 yaşında arkadaşlar geliyor, dedeyi görünce mutlu oluyorlar. Çocukken de gelmiş o kişiler. 'Bizim sizinle çocukken fotoğrafımız var, siz hala buradasınız' diyorlar. Dedemiz bütün dostlarının ismini hatırlar doğum günlerini bilir. Bazıları da gelip 'Sizi 20 sene önce görmüştüm uzun zamandır İstanbul'a gelmiyordum hala burada olduğunuza inanamıyorum' diyorlar" dedi.

Ağaca adı verilen Hüseyin Avni Dede

Ağaca adı verilen Hüseyin Avni Dede

Ağaca adı verilen Hüseyin Avni Dede

Ağaca adı verilen Hüseyin Avni Dede

Ağaca adı verilen Hüseyin Avni Dede

YORUMLAR

4 Yorum Var
 • yeşilbeyaz 10 ay önce Şikayet Et
  50 sene sonra, DEDE ismini duyup gelen adak kesmeye, mendil bağlamaya, bozuk para atmaya başlar. demedi demeyin.
  Cevapla
 • halil gümüş 10 ay önce Şikayet Et
  Ekrem yine işi bir heykele bir anıta bağlamış hizmet yok olsun gah heykel gah anıt kitle müsait kitle o zaman kitle.
  Cevapla
 • Mustafa 10 ay önce Şikayet Et
  Kafa kırık olunca ne yapsın.
  Cevapla
 • 9.köyün delisi 10 ay önce Şikayet Et
  1990 yılında kitap alarak tanımıştım kendilerini, olumlu hareket yapılmış...
  Cevapla
 • nurullah 10 ay önce Şikayet Et
  Eko bunuda keser :)
  Cevapla
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.