İzmir

"Şampiyon" develer ev fiyatına satılıyor

14:13 11 Ocak 2016
"Şampiyon" develer ev fiyatına satılıyor

Anadolu'da yüz yılı aşkın süredir yapılan deve güreşleri sayesinde bu hayvanlara ilgi her geçen gün artıyor.

Ege başta olmak üzere Marmara ve Akdeniz bölgelerinde kimilerinin kış aylarında ilgi gösterdiği ve büyük güç gösterilerine sahne olan deve güreşlerinde "şampiyonluğu" elde eden hayvanlar, fiyatlarıyla sahiplerinin yüzünü güldürüyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, tek hörgüçlü dişi "yoz" develer ile "buhur" adı verilen çift hörgüçlü erkek develerin çiftleşmesinden meydana gelen ve "tülü" adı verilen erkek develerin yaptığı güreşler, Çanakkale'den Antalya'ya kadar binlerce kişinin ilgisini çekiyor.

Yıl boyunca "savran" denilen bakıcıları tarafından güreşlere hazırlanan develer, güreş gününde özel olarak süsleniyor ve meydanlara çıkıyor.

Bir deve elde ettiği şampiyonluk oranında ilgi görüyor ve ismi dilden dile yayılıyor. Şampiyon develerin yavruları da aynı şekilde yüksek fiyatla alıcı buluyor.

Ortalama 100-150 bin lira civarındaki güreşçi develerin fiyatı, hayvanın şampiyon soydan gelmesi halinde daha da yükseliyor.

Çanakkale'deki bir yetiştiricinin "Çılgın Kemal" isimli şampiyon pehlivan deveyi 400 bin liraya Milaslı yetiştiriciye satması deve güreşlerine artan ilginin en büyük göstergesi olarak değerlendirildi.

-Devesini bisküviyle besliyor

Bu yıl 34'üncüsü gerçekleştirilecek Selçuk Efes Deve Güreşleri Festivali'ne "Efsane" ve "Mehmethan" isimli develerini hazırlayan Mustafa İdili, dedelerinden gelen deve merakının artık yaşam biçimi halini aldığını anlattı.

Aynı zamanda güreşlerde orta hakemlik yapan İdili, develerinden birine çocuğunun ismini verdiğini, tutkusuna rağmen bu hayvanların bakımının çok zor olduğunu dile getirdi.

Develerin yazın yeşil, kışın kuru ot yediğini, bunun yanında farklı yem takviyelerinde bulunduklarını ifade eden İdili, bazı deve sahiplerinin kış dönemindeki hastalıklara karşı hayvanlarına tarhana çorbası, incir, kuru üzüm verdiğini söyledi.

İdili, bisküviyi çok seven develerinin bu yiyeceği görünce tepki verdiğini aktardı.

-"Şampiyonlar ligi finali" Selçuk'ta

Deve güreşlerinin giderek popüler hale geldiğini, çok sayıda bölgede organizasyonlar düzenlendiğini ifade eden İdili, Selçuk'ta düzenlenen deve güreşlerinin uluslararası platformlarda da takip edildiğini kaydetti.

Bu yıl 17 Ocak'ta düzenlenecek güreşlere yurt dışından katılım için organizasyonlar yapıldığına işaret eden İdili, "Selçuk, deve güreşlerinde bir marka haline geldi, uluslararası bir üne sahip. Çanakkale'den Antalya'ya kadar deve güreşlerinin Kırkpınar'ı diyebiliriz. Tabiri caizse şampiyonlar ligi finali Selçuk'ta 17 Ocak'ta yapılacak. Yurt dışından organizasyonu izlemek için şimdiden yer ayırtıyorlar. Her sene 25 ila 40 bin arasında kişi bu organizasyonu izliyor. Deve sahipleri de yıl boyunca özenle besleyip büyüttükleri develerini bu arenada güreştirmeyi bekliyor" diye konuştu.

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.