İzmir

"Tarım alanları gece sulanmalı"

12:15 28 Haziran 2016
"Tarım alanları gece sulanmalı"

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Akkuzu, tarlaların gece sulanması gerektiğini dile getirerek, buharlaşmanın azaltılabilmesi için toprak yüzeyinin "malç" denilen organik malzemeyle kapatılması gerektiğini söyledi.

Ege Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre Prof. Dr. Akkuzu, iklim değişikliğinin göstergelerinden olan artan sıcaklıklar, tarım alanları ve tarımsal uygulamalarının da değiştiğini belirtti.

Yetersiz yağış ve yükselen sıcaklığın su tüketimini arttıracağını bunun da ürün kalitesi ve veriminde önemli kayıplara yol açacağını dile getiren Akkuzu, sıcaklık ve nem koşullarının, tarım ürünlerini sulamaya duyulan gereksinimi etkilediğini hatırlatarak, yaz kuraklığının belirgin olduğu yerlerde sulama ihtiyacının da fazla olacağını vurguladı.

Yağışların mevsim ortalamalarının altında olması nedeniyle suyun kaybedilmemesi ve kaynaklarının etkili kullanılmasının önemine değinen Akkuzu, Türkiye'de su hasadının da uygulamaya başlanması gerektiğini ifade ederek, şu görüşleri aktardı:

"Yağmur sularının yerin altında depolanması ya da bir depolama tankının içinde toplanması sağlanmalıdır. Bunun Türkiye'de uygulanabilirliği mümkündür. Temizlik açısından, kullanma amacına bağlıdır. İçme suyu olarak kullanılacaksa arıtılması gerekiyor. Sulama için kullanılacaksa çok problem olmayacaktır."

Akkuzu, bitkilerin korunması için sudan uzaklaştırılmaması gerektiğinin altını çizerek, alana göre sulama yönteminin oluşturulması gerektiğini bildirdi.

Bitkilerin gece saatlerinde sulanmasını isteyen Akkuzu, "Bitkileri ve toprağı korumak için toprak yüzeyini 'malç' denilen organik maddelere kaplayarak suyun buharlaşmasını azaltabiliriz. Büyük alanlarda gece saatlerinde sulama yapılmalıdır. Korumak içinse toprak yüzeyini 'malç' denilen organik maddelerle kaplayarak suyun buharlaşmasını azaltabiliriz. Özellikle küçük alanlarda çok daha rahat uygulanabilir. Bu maddeler saman, ot olabilir." ifadesini kullandı.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.