İzmir

Suriyeli cerrah İzmir'de öğretmenlik yapıyor

11:23 26 Ekim 2016
Suriyeli cerrah İzmir'de öğretmenlik yapıyor

HALİL ŞAHİN - Suriye'de kalp ve damar cerrahisi alanında uzmanlık eğitimi aldıktan sonra iç savaştan kaçarak İzmir'e gelen ve bir tekstil atölyesinde "makineci" olarak çalışmaya başlayan Zaher Battah, eşi, otizmli oğlu ve doğacak bebeğine iyi bir yaşam sunabilmek adına terziliği bırakarak, Suriyeli öğrencilerin eğitim aldığı merkezde öğretmen oldu.

İç savaş nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kalarak önce Lübnan'a, ardından Türkiye'ye sığınan ve mesleğini sürdürme şansı bulamayınca ailesinin geçimi için İzmir'de terzilik yapan 35 yaşındaki Suriyeli doktor Zaher Battah, terziliği bırakarak yeni bir işe başladı.

Zaher Battah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İzmir'deki Suriyelilerin katıldığı sosyal medyadaki bir grupta, geçici eğitim merkezinde görev yapmak üzere Arapça bilen üniversite mezunlarının arandığı ilanı üzerine kuruma başvurduğunu, bir süre eğitim aldıktan sonra Hacı Nuri Sevil Suriyeli Çocuklar Geçici Eğitim Merkezi'nde eğitici olarak çalışmaya başladığını anlattı.

- Merkezin gönüllü doktoru

Kendisi gibi ülkesini terk etmek zorunda kalan ve yeni bir hayat kuran Suriyeli ailelerin çocuklarına bilgilerini aktaran Battah, onların daha iyi bir gelecek kurmasına yardım etmeye çalıştığını, günde 4 saat matematik, fen bilgisi ve İngilizce derslerine girdiğini belirtti.

Öğretmenliğin terzilikten daha itibarlı bir meslek olduğunu ifade eden Zaher Battah, şöyle devam etti:

"Ancak buradaki kazancım terzilikten çok yüksek değil. Bilgi birikimimi öğrencilere aktardığım için mutluyum, ancak bu kazanç ailem için yeterli değil. Oğlumun kimseye bağımlı olmadan temel yaşam ihtiyaçlarını karşılayabilecek duruma gelmesi için eğitime ihtiyacı var. Bu kurumlarda eğitimin saatlik ücreti çok yüksek. Mesleğimi yapabilmek amacıyla çalışma izni almak için diplomamla Sağlık Bakanlığına başvurdum. Ancak doktorluk yapabilir ve daha çok para kazanabilirsem oğluma gerekli eğitimi aldırabilirim."

Merkezde ayrıca gönüllü doktorluk da yapan Battah, düşerek yaralanma gibi basit olaylarda ilk müdahaleyi yaptığını, çocukların sağlık durumunu da takip ettiğini kaydetti.

- Her şey ailesi için

Kalp ve damar cerrahisi uzmanı Zaher Battah, Anadolu Ajansının daha önce yaptığı haberin ardından bazı özel hastanelerin kendisiyle iletişime geçtiğini, ancak Sağlık Bakanlığından doktor olarak çalışması için gereken izni henüz alamadığı için teklifleri değerlendiremediğini belirtti.

Ayrıca bazı özel eğitim kurumlarının oğluna ücretsiz eğitim vermek için harekete geçtiğini aktaran Battah, "Oğlum bu kurumlara gidiyor. Ancak bu eğitimler haftada 3 saat kadar, bu da oğlum için yeterli değil." dedi.

Zaher Battah, otizmli oğlu ve hamile eşine daha iyi şartlarda bir yaşam sunmak için çaba gösterdiğini ifade ederek, "Mesleğimi yapmak istiyorum. Bunun için çabalarım sürüyor." diye konuştu.

YORUMLAR

ETİKETLER
öğretmen
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.