İzmir

22 bin ihracatçıya yeşil pasaport verilmesi kararı

12:14 23 Mart 2017
22 bin ihracatçıya yeşil pasaport verilmesi kararı

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, "İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Karar"la yeşil pasaport alacak Türk ihracatçısının seyahatlerinde hız ve özgürlük kazanacağını bildirdi.

Ünlütürk, yazılı açıklamasında, bugün Resmi Gazete'de yayımlanan kararın ardından Ekonomi Bakanlığı'nın 15 gün içinde yeşil pasaport alma hakkına sahip firmaları Ekonomi Bakanlığı Bölge Müdürlüklerine ve İhracatçı Birliklerine ileteceğini belirtti.

Bu sürecin sonunda yeşil pasaport başvurularının kabul edilmeye başlanacağını kaydeden Ünlütürk, Türkiye'nin 2023 yılı ihracat hedeflerine ulaşmak için pazar çeşitlendirmesinin şart olduğunu ifade etti.

Özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında dış ticarette düşüşler yaşandığına işaret eden Ünlütürk, "Bu da Türk ihracatçısının daha fazla seyahat etmesini ve vize konularını gündeme getirdi. Uzak Doğu ülkelerinde vize başvuruları 2-3 haftadan önce çıkmıyor. Yeşil pasaport Türk ihracatçısına seyahatlerinde hız ve özgürlük kazandıracak. İhracat dünyasının uzun yıllardır talep ettiği yeşil pasaportu hayata geçiren Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya da Çin başta olmak üzere Uzak Doğu ülkelerine ihracatta yeşil pasaportun işlerini büyük oranda kolaylaştıracağını kaydetti.

Kaya, yeşil pasaportun ihracatçılara moral ve motivasyon kaynağı olacağını belirterek, "Yeşil pasaport 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında 'İnadına üretim, inadına ihracat' sloganımızı hayata geçirmede itici güç olacak. Dünyanın en büyük mermer fuarlarından Marble Fuarı’nda bu karar büyük bir coşkuyla karşılandı." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.