İzmir

İzmir'deki "askeri casuslukta kumpas" davası

18:16 21 Haziran 2017
İzmir'deki "askeri casuslukta kumpas" davası

İzmir'deki "askeri casusluk" soruşturmasında, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyelerinin sahte delil üreterek kumpas kurdukları iddialarına ilişkin 10'u tutuklu 68 sanığın yargılandığı davaya devam edildi.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayıt alınan duruşmaya, bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar, müştekiler ile taraf avukatları katıldı.

Mahkeme heyeti açıklayacağı ara karar için müşteki ve sanıklara bir taleplerinin olup olmadığını sordu.

Tutuklu sanık Cem Kendigelen, tutuklanmadan önceki duruşmalara geldiğini, kaçma şüphesinin olmadığını, tutuksuz yargılanmak istediğini belirtti.

Tutuklu sanık Müjdat Karagöz, iddia edildiği gibi 5 evrakta değil 2 adli evrakta imzasının bulunduğunu ifade ederek, kullandığı iki GSM hattında da örgütün kriptolu haberleşme programı "ByLock"u kullandığına ilişkin tespitle ilgili "Bylock'u kesinlikle kullanmadım. İki hattı da ben kullanıyordum ancak teknik olarak bilgim olmadığından bunun nasıl yüklendiği konusunu bilmiyorum." dedi.

Karagöz'ün tahliye talebinin ardından söz alan tutuklu sanık Mehmet Ali Şevik, soruşturma esnasında işlerini eksik yapmaları nedeniyle İzmir Askeri Casusluk Davası sanıklarının beraat ettiğini dile getirerek, "En büyük eksiğimiz yerinde imaj alma işlemini gerçekleştirmemiş olmamızdır. Şu andaki aklım olsaydı bir hafta da sürse, yerinde imaj alma işlemini gerçekleştirirdim. O zaman sanıklar beraat etmezdi." ifadesini kullandı.

Şevik ve diğer tutuklu sanıklar tutuksuz yargılanmak istediklerini mahkeme heyetine iletti.

Müşteki Coşkun Başbuğ, bir subay ya da FETÖ/PDY mensubu olmayan bir emniyet personelinin meslek hayatı boyunca çok az sayıda taltif aldığını buna rağmen bu davada yargılanan sanıkların aldığı taltif sayısının çok fazla olduğunu iddia ederek, Emniyet Genel Müdürlüğüne buna ilişkin bir yazı yazılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, duruşmaya yarın devam edilmesini kararlaştırdı.

- Dava ve iddianame

"Askeri gizli bilgi ve belge bulundurma" iddialarına ilişkin İzmir Emniyet Müdürlüğüne 10 Ağustos 2010'da gelen ihbar e-posta üzerine başlatılan ve aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 357 sanık ve üst düzey askeri yetkili, devletin gizli bilgi ve belgelerini yabancı istihbarat servislerine vermekle suçlanmıştı. İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi, şubat ayında tüm sanıkların beraatine hükmetmişti.

Sahte deliller üretilerek kumpas kurulduğu iddiaları üzerine başlatılan soruşturmada ise 25 kişi tutuklanmış, 5 zanlı daha sonra tahliye edilmişti. Soruşturmaya ilişkin İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve Fetullah Gülen'in bir numaralı sanık olarak yer aldığı 68 sanıklı iddianame İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmişti.

İddianamede, sanıklar hakkında Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddeleri kapsamında, "silahlı terör örgütü kuruculuğu, yöneticiliği, üyeliği, örgüt faaliyetleri kapsamında devlet ve ülkenin bütünlüğünü bozmak, hukuka aykırı kişisel verileri kaydetmek, iftira, kamu görevlisinin resmi evrakta sahteciliği, kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirmek ve yaymak, özel hayatın gizliliğini ihlal, suç delillerini yok etmek, gizlemek, değiştirmek ve suç uydurmak" gibi suçlamalar yer alıyor.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.