İzmir

İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerine tepkiler

19:11 23 Temmuz 2017
İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerine tepkiler

AK Parti İl Gençlik Kolları üyeleri, Aydın, Denizli ve Manisa'da İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerini protesto etti.

Denizli'de ikindi namazının ardından Delikliçınar Yeni Cami'nin avlusunda bir araya gelen gençler adına açıklama yapan AK Parti Denizli İl Gençlik Kolları Başkanı Melih Serim, İsrail'in 1967'den bu yana işgal altında tuttuğu Doğu Kudüs'te 14 Temmuz günü ve sonrasında yaşananların bir kez daha tüm Müslümanları derinden yaraladığını belirtti.

Kudüs'ün ve Harem-i Şerif'in kutsiyetine ve tarihi statüsüne saygı gösterilmesinin hukuki bir yükümlülük olduğunu kaydeden Serim, şöyle konuştu:

"Bizim için mübarek kılınmış topraklarda, mübarek kılınmış bir şehirde ve mübarek kılınmış bir mabette küstah İsrail'in silahlı unsurlarının kanlı ve kirli postalları ile dolaşması aşağılık bir davranıştır. Ey İsrail, buradan haykırıyoruz, komutanı Hazreti Muhammed olan ümmet size boyun eğmez. 'Git evladım şehadet nasip olsun' diyen Kudüslü anneleri yenemezsiniz. Siz hangi hesabı yaparsanız yapın şehadet bizim için bir vuslattır bizim her bir şehidimiz azmimizi artırır."

- Manisa

Manisa'da Şehzadeler ilçesi Hatuniye Camisi'nde ikindi namazı sonrasında açıklama yapan Manisa Gençlik Kolları Başkanı Ender Gök de uluslararası kuruluşları hakları ihlal edilen Müslümanların haklarını korumaya çağrıda bulundu.

Kudüs’ün sahipsiz olmadığını kaydeden Gök, "AK Parti Gençlik Kolları Manisa İl Teşkilatı olarak, Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın yanında dünyanın her köşesindeki mazlumlarla birlikte olacağımızı belirtiyoruz." dedi.

- Aydın

AK Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen de Bey Camisi'nde yaptığı açıklamada, varlığını terörle sürdüren İsrail'in, 14 Temmuz Cuma günü Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa'yı 3 gün boyunca ibadete kapattığını ve ezan okunmasını bile yasakladığını hatırlattı.

Mescid-i Aksa'nın özgür olduğunu ve yalnız olmadıklarını haykırdıklarını belirterek, "Kudüs davamızdır, Kudüs ilk kıblemizdir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında dünyanın her köşesindeki mazlumlarla birlikte olacağımızı belirtiyoruz." diye konuştu.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.