İzmir

İzmir'deki "usulsüz dinleme" davası

16:27 01 Şubat 2018
İzmir'deki "usulsüz dinleme" davası

İzmir'de "gerçeğe aykırı belgeler düzenleyerek başka isim ve IMEI numaraları üzerinden alınan mahkeme kararlarıyla usulsüz dinleme yaptıkları" öne sürülen emniyet mensupları hakkında açılan davanın duruşması görüldü.

İzmir 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuksuz yargılanan bazı sanık ve mağdurlar ile taraf avukatları hazır bulundu.

Müşteki Mehmet Arif Demir, mahkeme kararıyla 6 ay süreyle dinlenildiğini söyledi. Bu dinlemelerden 3 bin 200 ses dosyası oluşturulduğunu belirten Demir, dinlemeyi yapanlardan şikayetçi olduğunu ifade etti.

Müşteki İbrahim Padır da usulsüz olarak dinlendiğini ve sanıklardan şikayetçi olduğunu kaydetti.

Müdahil Ömer Aydın, sanık Hamza Doğan'a "istihbarat şubeye girmek için ne gibi aşamadan geçtiği"nin sorulmasını talep etti. Tutuksuz sanık Hamza Doğan, polis okulunu bitirdikten sonra "istihbarat seçme" sınavına girdiğini ve kazandığını dile getirdi.

Müşteki Hayati Özcan'ın avukatı Deniz Yiğitceoğlu, dosya kapsamında atılı suçun FETÖ kapsamında işlendiğinin sabit olduğunu ileri sürdü. Yiğitceoğlu, tüm sanıkların FETÖ PDY üyesi olup olmadıkları hususunda araştırma yapılmasını talep ettiklerini bildirdi.

Mahkeme heyeti, dosyanın bilirkişiden gelmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

- Olay

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca "yasa dışı dinleme" iddialarına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında, İzmir merkezli 13 ilde 27 Ocak 2015'te düzenlenen eş zamanlı operasyonda 24 kişi gözaltına alınmıştı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato'nun hazırladığı iddianamede, müfettişlerce İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğünde yapılan denetimlerde, 2009 ile 2013 yıllarında gerçeğe aykırı belgeler düzenlenerek başka isim ve IMEI numaraları üzerinden alınan mahkeme kararları ile çoğunluğu Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu, üniversite rektörleri, akademisyen, eski Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı, üst düzey emniyet mensupları ve gazetecilerin de aralarında bulunduğu 92 kişinin dinlendiği bilgisi yer almıştı.

Bu davanın, aynı mahkemede görülen "usulsüz dinleme"ye ilişkin diğer davayla birleştirilmesinin ardından sanık sayısı 40'a yükselmişti.


YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.