İzmir

ByLock'tan "Can Dündar'ın kitabını kaldırın" talimatı

12:09 15 Mart 2018
ByLock'tan "Can Dündar'ın kitabını kaldırın" talimatı

ÖMER SÜT - İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında ele geçirilen örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock mesaj içeriklerinde, MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin gizli kalması gereken bilgi ve belgeleri casusluk amacıyla temin edip açıklama suçlarından yargılanan eski Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'ın kitaplarının örgüte ait yurtlardan tedbir amaçlı kaldırılması talimatı verildiği ortaya çıktı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PDY'nin çözülmesine yönelik yürütülen soruşturmalarda birçok örgüt mensubu etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanarak itirafçı olurken, ele geçirilen belgeler ve ByLock mesaj içeriklerinde yeni bilgiler gün yüzüne çıkıyor.

FETÖ mensuplarının "ByLock'tan sadece dua ve suç olmayan mesajlar paylaşılıyordu" savunmasının aksine örgütün ByLock'tan "çok gizli talimat" ve FETÖ'ye ait mahrem bilgilerin mensuplara aktarıldığı, buna ilişkin tedbirlerin alındığı ya da uygulamaya geçildiğine ilişkin bilgilere ulaşılırken, kapatılan Meydan, Özgür Düşünce gazetesi ile Aksiyon dergisine abone kazandırılması için çalışmalar yürütüldüğü deşifre oldu.

ByLock kullandığı gerekçesiyle İzmir'de gözaltına alınmasının ardından tutuklanan K.S'ye ait cep telefonunda kullanıldığı tespit edilen programın mesaj içeriğiyle ilgili analizler sona erdirilirken, K.S'yle bağlantılı çok sayıda FETÖ mensubuna ulaşılarak soruşturma genişletildi.

K.S'nin Eylül 2015'te gönderdiği ByLock mesajında, "Meydan aboneliği için referanslardan almayan kalmasın. Abim, kafe, çay ve kahve ocakları, taksiciler, kuaförlere gönderilmek üzere adres verseler. Veya biz de mevcut olanlara göndersek. Sizden bu manada destek bekliyoruz." ifadeleri yer aldı.

- ByLock'tan Can Dündar mesajı

Soruşturmada, 17-25 Aralık 2013 sürecinin ardından FETÖ'ye yönelik artan operasyonlara karşı, örgüte ait yurtlarda hangi kitapların bulundurulması gerektiği ve belli yazarların kitaplarının tercih edilmesi gerektiğine vurgu yapılırken, K.S'yla bağlantılı ByLock mesajlarında, örgüt elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan Zaman gazetesinin eski genel yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı, kapatılan Today's Zaman gazetesinin eski genel yayın yönetmeni Bülent Keneş ile Dündar'ın kitaplarının tedbir amaçlı kaldırılması gerektiğine rastlanıldı.

Aralık 2015'te atılan mesajda, "İlayı Kelimetullah veya Cihat (Gülen'e ait kitap) kitabında sıkıntı var mı? Ekrem Dumanlı, Bülent Keneş ve Can Dündar'ın kitaplarını, 'tedbir maksatlı kaldırın' demişler." denildiği ortaya çıktı.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.