İzmir

İzmir'de kış lastiği uygulaması

17:07 14 Aralık 2018
İzmir'de kış lastiği uygulaması

İzmir'de, şehiriçi taşımacılıkta kış lastiği uygulanmayacağı ancak şehirlerarası kara yollarında kış lastiği kullanma zorunluğunun devam edeceği bildirildi.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nden yapılana açıklamada, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakalılığının genelgeleri doğrultusunda, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara her yılın 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğu getirildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, "Şehiriçi taşımacılıktaki kış lastiği uygulaması ise ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak karar alınma yetkisi Valiliklerimize bırakılmıştır. Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğünden alınan veriler ile ilimizde hava sıcaklıklarının, 'Aralık 10.9, Ocak 9, Şubat 10.6 ve Mart 12.9 derece olacağı anlaşılmıştır. Bu nedenle, kış lastiği ile ilgili uygulamalarda, bakanlıkça belirlenen ortalama sıcaklık değeri 7 derecenin üzerinde olduğundan, Valiliğimizin 22 Kasım 2018 tarih ve 13014 sayılı emir yazıları ile ilimiz genelinde yük ve yolcu taşımacılığı dahil hususi araçlarda kış lastiği takma zorunluluğu aranmayacaktır." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca, şehirlerarası kara yollarında 1 Aralık 2018 ile 1 Nisan 2019 tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğunun devam edeceği belirtildi.

YORUMLAR

ETİKETLER
denetleme zorunluluk
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.