Kahramanmaraş

Bazlama işiyle yaşama tutunuyorlar

12:56 07 Mart 2017
Bazlama işiyle yaşama tutunuyorlar

Kahramanmaraş'ta 6 yıl önce eşiyle istihdam sağlarken işler yolunda gitmeyince nakış üzerine kurdukları iş yerlerini kapatan çift, şimdi yöresel ürünler üzerine açtıkları bazlama işiyle yaşama tutunuyor.

Eşi Mehmet Budak ile Hayrullah Mahallesi'nde iş yeri açan Arefe Budak, gazetecilere yaptığı açıklamada, iş yerlerinin kapanması sonucu sağdan soldan borç bularak küçük bir iş yeri açtıklarını söyledi.

Küçük olan iş yerini bırakıp daha büyük olan bir yeri kiraladığını dile getiren Budak, şunları kaydetti:

"İnat ettim şu an bulunduğum dükkanı kiraladım ve beş on kuruş kazandıysam masaları sandalyeleri bir kaşığına kadar buradan kazandığım ve artırdığımla aldım. Toplu bir param yoktu ki içini dayayıp döşeyeyim. Sıfırdan başladığım için her şeyi kazandıkça aldım. Şu an olmuş içine masam yetmiyor alıyorum. Böylece hayat mücadelesi verip gidiyoruz. Üretmeden tüketilmez üret de tüket. Bir kimseye bağlı kalmadan bir kimseye muhtaç olmadan, bir lokma da kazandıysak alın terimizle kazandık. Kadınlar böyle bir işi yeri açsınlar başka bir iş yeri açsınlar ama çalışsınlar mücadele etsinler. Evlerinde oturmasınlar. Bütün bayanların çalışmasını rica ediyorum. Ayaklarının üzerinde dursunlar yılmasınlar bıkmasınlar usanmasınlar."

Budak'ın eşi Mehmet Budak ise iflas ettiklerini ama hayattan yılmadıklarını söyledi.

Hanımıyla omuz omuza mücadele ettiklerini vurgulayan Budak, "Hanımımla şöyle karar verdik, her güçlüğü yenmek için sırt sırta verip mücadele edilim dedik. Çünkü çocuklarım var çocuklarımızın geleceği var. Mutlaka bir başarılı eşin arkasında bir başarılı eş vardır. Benim hanımım 60 yaşında, bu mücadelesine hayranım. Biz sırt sırta verdik ayakta durmaya çalışıyoruz. Bizim durumumuza düşenlere tavsiyem kesinlikle hayattan kopmasınlar mücadeleye devam etsinler çünkü hayat devam ediyor."

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.