Kahramanmaraş

Kahramanmaraş'ta göçerler için bölge oluşturuldu

13:09 29 Temmuz 2017
Kahramanmaraş'ta göçerler için bölge oluşturuldu

Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesinde, yol kenarlarında davul zurna çalarak para toplayan ve trafik güvenliğini tehlikeye sokan göçerler, şikayetler üzerine güvenli bir bölgeye taşındı.

Andırın Belediye Başkanı Baki Tezcan, gazetecilere yaptığı açıklamada, kış aylarını Osmaniye'nin Kadirli, yaz aylarını ise Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesinde geçiren ve düğünlerde davul zurna çalarak geçimlerini sağlayan göçer vatandaşların, yoldan geçen araçlardan para istediği ve trafiği tehlikeye attıklarına ilişkin son dönemlerde yoğun şekilde şikayet aldıklarını söyledi.

Belediye olarak göçerlere her türlü yardımı yaptıklarını ifade eden Tezcan, bu vatandaşların karayolu kenarında davul zurna çalarak yoldan geçen araçlardan para istediklerini belirterek, "Bu durumla ilgili yoğun şikayet alıyoruz. Şikayetler çoğalınca emniyet, kaymakamlık, belediyemiz ve meclisimiz bunların belli bir noktada toplanması konusunda karar aldı." dedi.

Baki Tezcan, göçerlerin bulundukları yerlere giderek konuştuğunu, durumu anlatarak şikayetler geldiğini söylediğini dile getirerek şunları kaydetti:

"Dağınık bir şekilde yol kenarında bulunmalarıyla araç trafiğini de tehlikeye attıklarını söyledim. Ama olumlu bir cevap alamadık. Devamlı direniyorlar. Kanunları, hukuku, polisi ve zabıtayı hiçe sayıyorlar. Küçük çocuklar ellerinde davul zurnayla yoldaki araçlardan para alıyorlar. Yola yakın olmaları nedeniyle de trafik kazaları yaşanıyor. Yapılan uygulama, onları yoldan toplu bir şekilde sadece 200 metre ileriye taşınmak. Toplu bir alanda bulunmalarının hem kendileri ve çocukları hem de halkın güvenliği için daha iyi bir karar olduğunu düşünüyoruz. Andırın'dan göndermek gibi bir niyetimiz yok, yer gösterdik, araç ve işçilerimizle yer düzenlemesi yaptık."

Belediye Başkanı Tezcan, göçerlerin rastgele yerlere kurdukları çadırların da bulundukları yerlerden sökülerek, belediye tarafından belirlenen alana polis ve jandarmanın güvenlik önlemiyle taşındığını da bildirdi.

YORUMLAR

ETİKETLER
bölge Konar
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.