Kahramanmaraş

Fiyatı dudak uçuklatıyor, kanser ve tümör hücrelerini uzaklaştırıyor

06:18 23 Kasım 2020 8 Yorum Var
Fiyatı dudak uçuklatıyor, kanser ve tümör hücrelerini uzaklaştırıyor

Kahramanmaraş’ta kanser ve tümör hücrelerini vücuttan uzaklaştırma özelliği ve birçok hastalığa faydası olduğu için şifa kaynağı olduğu belirtilen urmu dut pekmezinin kilosu 300 liradan satılıyor.

Türkiye’de çok az bölgede yetişen urmu dut, barındırdığı antioksidan özelliği, çeşitli vitamin ve minarelerle ağız ve dil yaralarına da iyi gelmesinden dolayı yok satıyor. Önce kırmızı, sonra siyah renge bürünen urmu dut, sıkılarak kazanlarda kaynatıldıktan sonra güneşte bekletilerek pekmez haline geliyor. Şifa deposu olarak bilinen urmu dut pekmezinin kilosu 300, reçeli ise 100 liradan satılıyor.

Kahramanmaraşlı Neşnat ailesi, kendi bahçelerinde yetiştirdikleri dutları yazın soğuk hava depolarına bırakıyor. Kasım ayında da yoğun ilgi nedeniyle dev kazanlar kurup urmu dut pekmezi ve reçeli üretiyor. Güldane Neşnat’ın (60) hazırladığı ürünler, oğlu Halil İbrahim Neşnat (35) tarafından Türkiye’nin dört bir yanına pazarlanıyor.

Şifa deposu

Urmu dut, diğer dutlar gibi silkelenmeden ağaçtan tek tek elle toplanıyor. Önce kırmızı, sonra siyah renge bürünen urmu dutun ekşi bir tadı var. Antioksidan özelliği yüksek bir meyve olan urmu dutun vücuttaki zararlı mikroplar, virüs, bakteri, hatta tümör ve kanser hücrelerini vücuttan uzaklaştırdığı belirtiliyor. İçerdiği yüksek dozda C vitamini, D vitamini, kalsiyum, magnezyum, B vitamini kompleksleri, demirle beraber bütün vitaminler, mineralleri ihtiva ettiği için urmu dutun bağışıklık sisteminin desteklenmesinde ve kuvvetlenmesinde önem taşıdığı ifade ediliyor. Kemik sağlığının korunmasında olduğu kadar yüksek kolesterol, tansiyon, şeker ve özellikle kansızlık hastalıklarının tedavisinde de etkili olduğu belirtiliyor.
 

YORUMLAR

8 Yorum Var
 • Dilenci 6 ay önce Şikayet Et
  Arkadaş ben urmu dut filan bilmem.bizim oralarda buna garadut derler.buneki urmu dut olmuş.yemesi hoştur,lakin elden ,ayaktan çıkmaz lekesi.elbisene bulaştımı geçmiş olsun.buyuklerimiz şifalıdır der ve hoşaf yaparlardı.pekmezde olur hemde iyi olur,lakin kuzu pirzola yemek varken hemde 300 liraya 4 kilo alır.pekmezi neyleyim.et giren eve dert girmez der atalarımız.
  Cevapla
 • Selahattin Dağ 6 ay önce Şikayet Et
  300 TL.'ye almam da, yemem de. alıp ta yesem mi acaba?
  Cevapla
 • meryem 6 ay önce Şikayet Et
  Neymiş bu ki bu kadar fiyat
  Cevapla
 • 1414 6 ay önce Şikayet Et
  bizde buna ekşi karadut denilir çok şifalıdır lakin fiyatı aşırı abartılmış olmuşunu yemek çok güzeldir bahçesi olan yetiştirebilir bir kök olsa yeterlidir
  Cevapla
 • Buğra can 6 ay önce Şikayet Et
  Tv de bir ünlü şu çok faydalı dediği anda fiyat fırlıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.