Karaman

Karaman'da binlerce elma ağacı kökünden kırıldı

11:58 24 Eylül 2022 23 Yorum Var
Karaman'da binlerce elma ağacı kökünden kırıldı

Karaman’da elma ağaçlarının üzerine çekilen filelerin şiddetli yağışa dayanamayarak devrilmesi sonucu binlerce elma ağacı kökünden kırıldı.Kent genelinde dün akşam saatlerinde başlayan yağmur, bazı bölgelerde yerini sulu sepen doluya çevirdi. Merkeze bağlı Kızık köyünde bulunan bir bahçede elmayı dolu ve güneş yanığından korumak için üzerine çekilen fileler sulu sepen yağan dolunun ağırlığına dayanamayarak devrildi. Elma ağaçlarına tellerle bağlı olan filelerin devrilmesi sonucu 20 dekarlık bahçede ekili olan 5 yaşındaki yaklaşık 10 bin ağaç dallarındaki elmalarla birlikte kökünden kırıldı. Karaman Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bayram, 1 milyon liranın üzerinde hasarın oluştuğu bahçede incelemelerde bulundu.

“Sulu sepen yağan dolu bazı bahçelerde hasara yol açtı”

Hasar gören bahçede incelemelerde bulunan Karaman Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bayram, aniden başlayan sağanak yağışın bazı bölgelerde yerini sulu sepen doluya çevirdiğini söyledi. Karaman olarak Türkiye’de söz sahibi oldukları elmada hasadın devam ettiğini belirten Bayram, “Dün akşam saatlerinde şiddetli bir şekilde sulu sepen yağan dolu, bazı bahçelerimizde hasara yol açtı. Şuan içinde bulunduğumuz 20 dekarlık elma bahçesinde filelerin aşırı yağışın ağırlığına dayanamayarak göçme yaşanmıştır. Yaşanan göçme nedeniyle de tüm ağaçlar kökünden kırılmıştır. Üreticimize geçmiş olsun diliyorum. Şuana kadar yaptığımız incelemelerde bu bahçe dışında ciddi hasar gören bir bahçemiz bulunmamaktadır” dedi.YORUMLAR

23 Yorum Var
 • Emre Karabulut 1 ay önce Şikayet Et
  Geçmiş olsun da yağmurdan ağaç kırıldığını ilk defa duyuyorum ve devletten para koparmak için bile isteyerek yapılan bir iş olduğunu düşünüyorum. Karaman da zaten ıskarta elmalar daha çok para ediyor....
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • mehmet 2 ay önce Şikayet Et
  doğada yaşayan diğer canlıların hakkı varmış demekki farklı bir penceredende bakılabilir bu olaya
  Cevapla
 • Remzi Aslan 2 ay önce Şikayet Et
  Çit için kullanılan kazıkları adam gibi derin çaksalardı birşey olmazdı yalap şalap iş yaparsan olacağı budur.geçmiş olsun pahalı bir teçrübe kazandılar.
  Cevapla
 • YILMAZ 2 ay önce Şikayet Et
  Yazık onca emeğe ve ağaçlara çok yazık. İnsanlar bu ağları ağaçların üzerine gererken belki kuşlara yada diğer uçan böceklere karşı meyveleri koruma amacı gütmüşler, ancak ne varki bu ağların yağmur ve rüzgar yükünü hiçmi düşünmemişler mi ki, bu tür durumlarda ağaçlara yük bindirmeyi önleyici mesafede ve yükseklikte ağların ağırlığını taşıyıcı demir direkler dikmemişler.
  Cevapla
 • Hasibe ütük 2 ay önce Şikayet Et
  Büyük geçmiş olsun..gerçekten .üzücü.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.