Kars

Kars'ta ortaya çıktı! Görüntülenmesi çok zor...

16:26 02 Şubat 2019 1 Yorum Var
Kars'ta ortaya çıktı! Görüntülenmesi çok zor...

Türkiye'deki 4 akbaba türünden görüntülenmesi en zor olan ve leşler ile kemikleri temizleyerek, doğaya büyük katkı sağlayıp, adeta doğanın çöpçüsü olan "sakallı akbabalar" Kars'ın Sarıkamış ilçesinde görüntülendi.

Sarıkamış ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıktaki İsli Mağara mevkisinde görülen bir çift sakallı akbaba, AA ekibi tarafından kamera ile kayıt  altına alındı.

Yurtta yaşayan 4 akbaba türünden biri olan ve nadir bulunan sakallı akbabaların zeminden aldıkları kemikleri havalandıktan sonra kayalıklara bıraktığı ve parçalayarak yediği görüldü. Bir süre birlikte havada uçarak, bölgede beslenmeye çalışan akbabalar daha sonra gözden kayboldu.

Kuzey Doğa Derneği Bilim Koordinatörü Emrah Çoban, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, "sakallı akbaba"nın Türkiye'de yaşayan dört akbaba türünden  en zor görüleni olduğunu belirtti. Sakallı akbabanın beslenme şekliyle en dikkat çekici akbabalar  arasında yer aldığını anlatan Çoban, şu bilgileri verdi:

Bu akbabaların en önemli özelliği leş kalıntısına en son gelirler ve  kemikleri temizlemekte görevlilerdir. Bunu yaparken çok değişik bir yöntem  kullanırlar. Önce kemiği alır havalanır sonra kemiği kayalıklara atar, bu sayede hem kemikleri küçültmüş hem de içerisindeki iliklere ulaşmış olur.

Ürkekliğiyle bilinen sakallı akbabalar, nadir göründükleri için görüntülenmesi de zor oluyor. Yuvalarını karanlık, kuzeye bakan mağaralara, sarp kaya kovuklarına, yerleşim yerlerinden uzak ve yüksek dağ ile kayalık vadilerde yapan sakallı akbabalar, kurt, boz ayı ve diğer akbabalardan kalan leşlerdeki kemiklerin küçük olanlarını doğrudan yutuyor.

Büyük kemikleri pençeleriyle alıp havalanarak, yüksekteki kayaların üzerine bırakıp parçaladıktan sonra yiyen sakallı akbabalar, böylece doğaya da büyük katkı sağlıyor.Doğayı adeta çöpçü gibi leş ve kemiklerden temizleyen, asitli midesi sayesinde kemikleri kolaylıkla sindirebilen sakallı akbabalar, canlı hayvanlara ise çok nadir saldırmalarıyla biliniyor.

 

 

YORUMLAR

1 Yorum Var
  • Kerem 1 yıl önce Şikayet Et
    Hayret nasil olduda köküne kurutmadik
    Cevapla
  • Sedat 1 yıl önce Şikayet Et
    Eti yenmediği için.
    İlk beğenen sen ol
ETİKETLER
Kars
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.