Kastamonu

Ziraat Odası Başkanı Akdiken'den "zehirli mantar" uyarısı

11:55 06 Eylül 2016
Ziraat Odası Başkanı Akdiken'den "zehirli mantar" uyarısı

Tosya Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akdiken, vatandaşları mantar zehirlenmesine karşı uyardı.

Akdiken, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu mevsimde doğada bol miktarda bulunan mantarların zehirli ve zehirsizlerinin ayırt edilmesinin zor olduğuna dikkati çekti.

Mantar zehirlenmelerinin ölümle sonuçlanabileceğini vurgulayan Akdiken, mantarın şekline, rengine ve kokusuna bakılarak zehirsiz olduğunun anlaşılamayacağını söyledi.

Bir yörede bir yıl zehirsiz olan mantarın ertesi yıl mutasyona uğrayarak zehirli hale gelebildiğine işaret eden Akdiken, şunları kaydetti:

"Zehirli ve zehirsiz mantarlar lezzet ve renk bakımından birbiriyle aynıdır. Bazı yenilebilir ve zehirli mantarlar birbirine o kadar benzer ki bunları ancak uzman bir kişi ayırt edebilir. Son yıllarda mantar zehirlenmeleri ve bunun sonucunda meydana gelen ölüm sayısı gözönüne alındığında, vatandaşların ne kadar ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya kaldığı görülmektedir. Vatandaşlarımızın bu mevsimde doğada bolca bulunan mantarları tükenirken çok daha dikkatli olmaları hayati önem taşımaktadır."

Akdiken, mantar zehirlenmesiyle karşı karşıya kalan vatandaşların hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.