Kastamonu

Kastamonu'daki FETÖ/PDY davaları

20:00 11 Temmuz 2018
Kastamonu'daki FETÖ/PDY davaları

Kastamonu'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan bir bankanın eski şube müdürü, iş adamı ve örgüte ait kurumlarda çalışan sanığın yargılanmasına devam edildi.

Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya "silahlı terör örgütü üyesi olduğu" iddiasıyla tutuksuz yargılanan bir bankanın eski şube müdürü Mustafa Ö, iş adamı Hüseyin Ç. ve avukatları katıldı.

Hüseyin Ç, savunmasında örgütle hiçbir bağının bulunmadığını öne sürdü.

Kendisinin Tosya'da sosyal biri olduğu için herkesin tanıdığını ifade eden Hüseyin Ç, "Benimle ilgili ihbarda bulunan kişiyle geçmişte bazı husumetler yaşadık. Bunlara istinaden hakkımda gerçek olmayan iddialarda bulunmuş. Ben hiçbir zaman bu örgütte yer almadım." dedi.

Mustafa Ö. ise suçsuz olduğunu savundu.

Bank Asya'ya çağrı döneminde para yatırmasıyla ilgili konuşan Mustafa Ö, "Bank Asya'da çalışan birisi ziyaret etti. Üniversite öğrencisi olduğunu ve performansının düşük olması nedeniyle işten çıkaracaklarını söyledi. Benden yardım etmemi istedi. Kızım o dönem üniversitede öğrenciydi onu düşünerek tamamen iyi niyetle 15 bin lira para yatırdım. İyi niyetle yapılan bir şeyin nasıl buralara geldiğine inanamıyorum." diye konuştu.

Görev yaptığı sürece her kesimden insana kredi verdiğini dile getiren Mustafa Ö, "Ben iyi bir performans sergileyip Ankara'ya tayinimin çıkması için mücadele ediyordum. İzin günlerimi de Ankara'da geçiriyordum. Burada kimseyle tanışıp örgütsel faaliyette bulunma şansım yok." ifadesini kullandı.

Öte yandan, aynı mahkemedeki başka bir duruşmaya ise "silahlı terör örgütü üyesi olduğu" iddiasıyla tutuksuz yargılanan Adem A, savunmasında örgüte ait bir kurumda çalıştığını kabul etti.

Askere giderken 2015'te kurumdan ayrıldığını ifade eden Adem A, "Çalıştığım dönemde sohbet toplantılarına katılmadım. Sadece çalıştığım yerde haftada bir değerlendirme toplantısı yapılırdı. Bu toplantıda alım satım işleri konuşulurdu." dedi.

Adem A, Bank Asya'ya talimatla para yatırmadığını öne sürdü.

Mahkeme heyeti Mustafa Ö. ve Hüseyin Ç'nin beraatına karar verirken Adem A'nın duruşmasını erteledi.
YORUMLAR

ETİKETLER
FETÖ PDY
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.