Kayseri

Kurbana eziyet edenlere para cezası

11:04 10 Eylül 2015
Kurbana eziyet edenlere para cezası

Kurban Bayramı'nda usulüne uygun kesim yapmayan veya kurbana eziyet edenlere 2 bin 511 liraya kadar ceza verilebilecek

Kurban Bayramı'nda hayvanı usulüne uygun kesmedikleri veya kurbana kötü muamelede bulundukları belirlenenlere, 2 bin 511 liraya varan para cezası uygulanabilecek.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, bayramda kurban kesim yerleri ve vatandaşların bu amaçla kullandığı alanlar, belediyeler, çevre ve orman, sağlık, orman ve su işleri müdürlükleri ekiplerince denetlenecek. Geçen yıllarda yaşanan olumsuz görüntülerin tekrarlanmaması için vatandaşlar uyarılacak.

Denetimler sırasında, uyarılara rağmen usulüne göre kesim yapmadıkları veya bu sırada kurbana eziyet ettikleri belirlenenlere ceza verilecek.

Bu tür durumlar tutanakla tespit edilerek, orman ve su işleri müdürlüklerine bildirilecek. Müdürlük, tutanakları Hayvanları Koruma Kanunu hükümleri gereği cezai işleme dönüştürebilecek.

Kanunun "hayvanların kesimi, öldürülmesi ve yasaklar" konulu maddesi "Hayvanların kesilmesi, dini kuralların gerektirdiği özel koşullar dikkate alınarak hayvanı korkutmadan, ürkütmeden, en az acı verecek şekilde, hijyenik kurallara uyularak ve usulüne uygun olarak bir anda yapılır. Hayvanların kesiminin ehliyetli kişilerce yapılması sağlanır" hükmünü içeriyor. Bu kapsamda Kurban Bayramı'nda buna aykırı davrananlara, bin 2 lira ceza verilebilecek.

Kanundaki "Dini amaçla kurban kesmek isteyenlerin kurbanlarını dini hükümlere, sağlık şartlarına, çevre temizliğine uygun olarak hayvana en az acı verecek şekilde bir anda kesimi, kesim yerleri, ehliyetli kesim yapacak kişiler ve ilgili diğer hususlar, bakanlık, kurum ve kuruluşların görüşü alınarak, Diyanet İşleri Başkanlığının bağlı olduğu bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenir" hükmüne uymayanlara da 2 bin 511 lira ceza uygulanabilecek.

- Vatandaşa çağrı

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zaman zaman Kurban Bayramı'nın manevi ruhuna yakışmayan ve istenmeyen görüntülerin ortaya çıkabildiğini söyledi.

Bu tür olumsuzlukların yaşanmaması için vatandaşların daha duyarlı olması gerektiğini ifade eden Düzgün, şunları kaydetti:

"Vatandaşımızın bayramı bayram tadında geçirmesi için her türlü tedbiri alıyoruz. Özellikle kurban alım satımı yapılan yerlerle ilgili belediyelerimiz birtakım düzenlemeler gerçekleştirdi. Kurban kesim yerleri de hazırlandı. Büyükbaş hayvan kesiminde, vatandaşlarımızın bazen hayvanlarını ciddi şekilde kontrol edememesi ve gerekli tedbirleri alamaması nedeniyle uygunsuz görüntülerle karşılaşıyoruz. Vatandaşlarımızın hayvanlarıyla ilgili gerekli tedbirleri aldıktan sonra nakil işlerini yapması gerekiyor. Bazen kaçırdıktan sonra yakalamak amacıyla hayvana eziyet olabilecek uygunsuz davranışları görüyoruz."

Geçen yıl bazı vatandaşlara hayvana kötü davranmaları nedeniyle cezai işlem uyguladıklarını anlatan Düzgün, "Kesim ve nakil sırasında kurbana kötü davranılması durumunda cezai işlem yapılacak. Vatandaşlarımızdan bu konuda daha çok hassasiyet bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.