Kayseri

13 Eylül Dünya Sepsis Günü

16:00 13 Eylül 2015
13 Eylül Dünya Sepsis Günü

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kürşat Gündoğan, dünyada her yıl 27 milyon kişide sepsis görüldüğünü ve bunların 8 milyonunun hayatını kaybettiğini söyledi.

Gündoğan, Dünya Sepsis Günü dolayısıyla bir alışveriş merkezinde gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında yaptığı açıklamada, sepsisin, mikropların etkisiyle enfeksiyonların seyrinde gelişen bir kriz durumu olduğunu söyledi.

Genellikle akciğer veya idrar yolları gibi belli bir bölgenin enfeksiyonu olarak başlayan sepsisin, vücudun bu enfeksiyona verdiği aşırı ve kontrolsüz yanıt sonucu geliştiğini anlatan Gündoğan, "Bu enfeksiyona uygun ve zamanında müdahale edilmez ise sepsis tüm organları etkileyerek ölüme dahi neden olabilir. Sepsis dünyadaki en sık ölüm nedenlerinden birisidir. İyileşen hastaların çoğunda da kalıcı organ hasarı görülebilmektedir. Sepsis, enfeksiyonu her yaştaki insanda görülebilir. Herhangi bir nedenle bağışıklık sistemi baskılanmış bireyler risk altındadır. Dünyada her yıl 27 milyon kişide sepsis görülmekte ve bunların 8 milyonu hayatını kaybetmektedir" diye konuştu.

Sepsisten korunmak için enfeksiyondan korunmanın önemli olduğuna dikkati çeken Gündoğan, sepsisin erken ve etkin tedavisinin hayat kurtardığını vurguladı.

El yıkamanın enfeksiyon gelişimini ve bulaşmasını önlemesi nedeniyle en etkili korunma yöntemi olduğunu vurgulayan Gündoğan, çocukluk ve erişkin yaş grubundaki düzenli aşılama programlarının önemli enfeksiyonların gelişme riskini azalttığını, gereksiz antibiyotik kullanımının ise mikroplarda direnç gelişimine neden olarak enfeksiyonların tedavisini güçleştirdiğini ifade etti.

Düzenledikleri etkinliklerle dünyada en sık görülen ve ölümcül seyreden hastalıklardan birisi olan sepsisin bilinirliğini artırmaya, bu konuda farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını aktaran Gündoğan, bu kapsamda alışveriş merkezinde insanlarla bire bir iletişim kurup sepsisi, korunma yöntemlerini anlatıp bilgilendirici broşürler dağıttıklarını dile getirdi.

Gündoğan, çok az kişinin sepsis konusunda bilgi sahibi olduğunu gözlemlediklerini sözlerine ekledi.

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.