Kayseri

"Türkiye'nin Niagara"sı ziyaretçilerini büyülüyor

12:32 07 Ağustos 2018
"Türkiye'nin Niagara"sı ziyaretçilerini büyülüyor

ERGÜN HAKTANIYAN - Aladağ Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan, Aladağ'ın zirvesindeki kar ve buzullardan beslenen Kapuzbaşı Şelalesi, ziyaretçilerini yaz sıcağında buz gibi çağlayan sularının serinliğiyle karşılıyor.

Aktığı yerin rakımı 76 metreyi bulan şelale her yıl yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret ediliyor. Trekking parkurunun en güzel durak noktalarından biri olan şelaleyi ziyaret edenler, bölgede çadır kurup konaklayabiliyor.

Kayseri kent merkezine 190 kilometre, Adana'nın Aladağ ve Kozan ilçelerine de yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta bulunan Kapuzbaşı Takım Şelaleleri, 500 metrekarelik alanda 7 şelaleden oluşuyor.

Dağ yamaçlarından birbiri ardına akan, ziyarete gelenleri hem görsel yönden cezbeden hem de yaz aylarının kavurucu sıcaklarında buz gibi suyuyla serinleten doğa harikası şelaleleri haftada 5 bin kişi ziyaret ediyor.

Türkiye'nin en yüksekten dökülen birinci takım şelalesi olan ve turizm potansiyeli nedeniyle "Türkiye'nin Niagara'sı" olarak adlandırılan şelale hakkında bilgi veren Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) görevlisi Hasan Harun, şelaleyi görmeye yurt içi ve yurt dışından çok sayıda turist geldiğini söyledi.

Harun, şelalenin ziyaretçilerin hayranlığını kazandığını, özellikle suyunun soğukluğunun ilgi çektiğini anlattı.

Almanya'dan gelen ve bölgeyi ziyaret eden Doğan Bulut da şelalenin bir dünya harikası olduğunu düşündüğünü ve herkesin görmesi gerektiğini ifade etti.

Fotoğrafçı Ali Demir ise şelalenin doğal güzelliğine işaret ederek, özellikle fotoğraf sanatçılarının ilgisini çekeceğini vurguladı.

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.