Kayseri

Eşi ve üvey kızının boğazını kesen cani sanığa ceza yağmuru

17:09 21 Eylül 2022 1 Yorum Var
Eşi ve üvey kızının boğazını kesen cani sanığa ceza yağmuru

Kayseri'de kıskançlık nedeniyle tartıştığı eşi ve üvey kızının boğazını keserek öldüren Kaya Doğan mahkeme tarafından ağırlaştırılmış müebbet ve 22 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Olay, geçen yıl 11 Aralık günü saat 15.00 sıralarında Osmangazi Mahallesi Yunus Emre Caddesi'ndeki 3 katlı binanın en üst katındaki dairede meydana geldi. Hörmet Doğan, küçük kızı Yasemin Nur Soyak'ı eski eşine götürmek için hazırlık yaptı. Bu sırada Doğan'ın ikinci evliliğini yaptığı Kaya Doğan, kıskançlık krizine girdi. Kaya Doğan, eşi ile üvey kızını mutfaktan aldığı bıçakla boğazlarından bıçakladı. Bıçakla kendisini de yaralayan Kaya Doğan, evden çıkıp, polis ve sağlık ekiplerine haber verdi. Eve gelen ekipler, anne ile kızının öldüğünü belirledi. Ambulansla hastaneye kaldırılan Kaya Doğan, tedavisinin ardından gözaltına alınıp, tutuklandı.

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI DAVAYA MÜDAHİL OLDU

Kaya Doğan hakkında Kayseri 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'Çocuğu kasten öldürme' ve 'Eşi kasten öldürme' suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Davanın 3'üncü duruşmasına sanık Kaya Doğan ile ölen kız çocuğunun şikayetçi babası O.S. hazır bulundu. Davaya, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı da müdahil oldu.

HASTANEDEN AKIL SAĞLIĞI RAPORU ALINDI

Mahkeme başkanı sanık Kaya Doğan hakkında, Adana Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nden alınan akıl sağlığı raporunun mahkemeye ulaştığını söyledi. Raporda, sanık Kaya'nın cezai ehliyetinin tam olduğu kaydedildi. Sanık avukatı Ali Çöldemli, söz konusu raporu kabul etmediklerini belirterek, adli tıp kurumundan rapor aldırılmasını istedi. Duruşma savcısı, sanığın 2 farklı suçtan cezalandırılmasını talep etti.

"EŞİM BENİ ALDATTIĞI İÇİN BU OLAY MEYDANA GELDİ"

Sanık Kaya Doğan, önceki ifadelerini tekrar ettiğini belirterek, "Tüm aşamalarda verdiğim savunmalarımı gelen raporlar doğrulamıştır. Eşim beni aldattığı için bu olay meydana geldi. Bu olay başıma gelene kadar kendi halinde yaşayan bir insandım. O mesajları görmesem bu olay başımıza gelmeyecekti. Eşimle görüşen kişilerin de ceza almasını istiyorum. Onlardan şikayetçiyim" dedi.

2 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET TAHRİK İNDİRİMİYLE 1'E DÜŞTÜ

Mahkeme heyeti sanığı, 'çocuğu kasten öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Heyet, sanık Doğan'a eşi Hörmet Doğan'a karşı olan eyleminden dolayı da 'eşi kasten öldürmek' suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis verdi. Ardından 'tahrik' indirimi uygulayarak bu eylemden dolayı cezasını 22 yıla düşürdü. 

YORUMLAR

1 Yorum Var
  • İsminiz 2 ay önce Şikayet Et
    Tahrik indirimi kaldırılmalı, yaptığının sorumluluğunu alması lazım, tahrik olmasaymış .
    Cevapla İlk beğenen sen ol
  • H.G. 2 ay önce Şikayet Et
    Tahrik indirimi yerine tahrik durumu için ceza olmalı. Belki olay bu aşamaya gelmezdi. Savaş ve nefsi müdafa dışında insan öldürmenin hiçbir gerekçesi olamaz ama özellikle ailevi meselerdeki kanunlarımız maalesef islami değil ve kadınıda erkeğide istenmeyen arzulanmayan durumlara düşürüyor.
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.