Kilis

Kaybettiği sağlığına Türk hekimler sayesinde kavuştu

11:37 14 Aralık 2015
Kaybettiği sağlığına Türk hekimler sayesinde kavuştu

İZZET MAZI - Suriye'nin Halep kentinde gittiği pazar yerinin Rus savaş uçakları tarafından bombalanması sonucu ağır yaralanan ve tedavi için Kilis'e getirilen 15 yaşındaki Muhammet Şahut, Türk hekimleri sayesinde sağlığına kavuştu.

Rus savaş uçaklarının Suriye'nin Halep'te Ensari, Maadi, Haydariye, Firdevs ve Salihiyin mahallelerindeki sivil yerleşim birimlerine düzenlediği bombardımana maruz kalan ve tedavi gördüğü Suriye'deki hastanede her geçen gün durumu kötüye giden Şahut, babası tarafından son çare olarak Türkiye'ye getirilerek Kilis Devlet Hastanesinde tedaviye alındı.

Bombardımanda aldığı yaraların mikrop kapması ve kana karışması sonucu uzun zaman ateşlendiği için beyin fonksiyonlarını kaybeden Suriyeli çocuk, 27 günlük tedavinin ardından yaşama tutunmayı başardı.

- "Allah Türk doktorlardan razı olsun"

Muhammet Şahut, AA muhabirine yapığı açıklamada, Suriye'de amcasıyla gittiği pazar yerinde Rus uçaklarınca gerçekleştirilen bombardımana maruz kaldığını anlattı. 

Pazar yerinde amcasıyla bir şeyler yerken o sırada uçakların geldiğini ve bomba attığını belirten Şahut, arabalardan fırlayan parçaların isabet etmesi sonucu yaralandıklarını ifade ederek, "Daha sonra akrabalarımız geldi ve amcamı götürdüler. Ondan sonrasını hatırlamıyorum. 8 gün yoğun bakımda kalmışım. Kendime geldiğimde kimseyi tanımıyordum. Doktoru, sağılık çalışanlarını hiçbirini tanımıyordum. Bana o kadar iyi bakıyorlardı ki temizliğimden yeme içmeme varıncaya kadar her şeyimle yakından ilgilendiler. Şu anda sağlık durumum çok şükür iyi. Allah, Türk doktorlardan razı olsun, bana hem analık hem babalık ettiler" diye konuştu. 

- "Yaşaması mucize"

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Alper Doyuran da tedavisi devam eden Şahut'un durumunun her geçen gün daha iyiye gittiğini belirtti.

Her iki ayağında açık kırıklar meydana gelen Şahut'un 5 gün boyunca Suriye'de gördüğü tedavinin ardından kendilerine getirildiğini ifade eden Doyuran, yaklaşık 23 gün önce acil servise getirilen Şahut'un mikrobun kana karışması (sepsis) teşhisiyle acilen ameliyata alındığını anlattı.

Doyuran, şunları kaydetti:

"Hasta bize geldiğinde babasını bile tanımıyordu. Ateşi 40 dereceye ulaşmış, Ayakları artık kurtlanmış ve beyin fonksiyonlarını tamamen yitirmişti. Beyin cerrehi ve nöroloji uzmanı arkadaşlarımızla yaptığımız tetkikler sonucu beyinde kanama olmadığını tespit ettik. Hastaya halk arasında 'mikrobun kana karışması' denen sepsis tanısı koyarak aynı gece ameliyata aldık. Ameliyatın ardından ilk birkaç gün babasını bile tanımıyordu. Daha sonra enfeksiyon hastalıkları ve nöroloji ile beraber hastayı toparladık. ilaçlarını düzenledik. Yaklaşık 5-6 gün sonra kendine gelmeye başladı."

Hastanın şu anda bilincinin de yerine geldiğini ve kollarını kullanmaya başladığını aktaran Doyuran, bir kaç gün sonra ilgili fizik tedaviden yardım almaya başlayacaklarını, daha sonra da kalıcı tedaviye başlayacaklarını söyledi. Doyuran, "Hastanın o kadar yüksek ateşte yaşaması bir mucize. Bu durumu henüz çoçuk yaşta olmasına bağlıyoruz" dedi. 

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.