Kilis

"Yer Gök Dua" Projesi ile askerlere destek

11:09 14 Şubat 2017
"Yer Gök Dua" Projesi ile askerlere destek

RIDVAN KORKULUTAŞ - Kilis'te aralarında Suriyelilerin de bulunduğu bir grup kadın, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında terör örgütleriyle mücadele eden askerlere manevi destek amacıyla her hafta toplanarak, Fetih ve Yasin surelerini okuyup, dua ediyor.

Suriye'nin kuzeyindeki terör örgütü DEAŞ hedeflerinden geçen yıl Kilis'e atılan ve 25 kişinin hayatını kaybettiği olayların ardından Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) destekli başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı'yla kentte huzur ortamı oluştu. Kilis Belediyesi de harekata katılan askerlere manevi destek sunmak amacıyla "Yer Gök Dua" Projesi'ni hayata geçirdi.

Bu kapsamda ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin de aralarında olduğu çeşitli yaş gruplarından 100 kadın, her hafta cuma günleri sabah namazında düzenli olarak bir araya gelerek, namaz kılıp Kur'an-ı Kerim okuyor.

Cuma namazının ardından Yasin ve Fetih surelerini okuyan kadınlar, askerlerin başarısı için dua ediyor.

- Daha önce de uygulandı

Kilis Belediye Başkan Yardımcısı Cuma Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fırat Kalkanı Harekatı'nda mücadele eden askerlerin selameti ve şehitler için projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Türk askerinin devletin bekası için mücadele ettiğini anlatan Özdemir, şunları belirtti:

"Yanı başımızda savaşın en dramatik yüzünü gördük. İlimize 100’ün üzerinde roket atıldı. 25 vatandaşımızı şehit verdik. Bu acıyı ciğerlerinde hisseden bir il olarak, Fırat Kalkanı Harekatı'nı biz halk olarak hem de belediye olarak sonuna kadar destekliyoruz. Türkiye'yi bir kuşatma planı vardı, Fırat Kalkanı Harekatıyla bu engellendi. Biz de bu anlamda halk olarak ne yapılması gerekiyorsa onu yapmaya çalışıyoruz. Biz biliyoruz ki dua ordusu olmadan kılıç ordusu eksik kalır. Üzerimize düşen görevi hassasiyetle yapmaya çalışıyoruz."

Kilis halkının her zaman askerine maddi ve manevi destek verdiğini ifade eden Özdemir, bu çalışmayı ilk kez yapmadıklarını, daha önce Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki hendek operasyonları sırasında da benzer bir projeyi hayata geçirdiklerini kaydetti.

- Askerlere minnettarlar

Projeye katılan kadınlardan Dilek Seyrekoğlu, Kilis'in 2016 yılında terör örgütü DEAŞ'ın roketli saldırıları nedeniyle çok sıkıntılar çektiğini anlattı.

Fırat Kalkanı Harekatı sayesinde şehirde huzur ortamın hakim olduğunu belirten Seyrekoğlu, "Suriyelilerin neler yaşadığını o zaman anladık. Onlar anlatmışlardı ama başımıza bomlar yağana kadar bu anlattıkları masal gibi geliyordu. Biz çocuklarımızı bile yataklarına zor yatırıyorduk. Artık 'Ne zaman bomba düşecek, nereye düşecek?' diye düşünüyorduk. Fırat Kalkanı Harekatı'ndaki askerlerimize minnettarız." dedi.

Görme engelli Aysel Açıkel de Türk askerleri için sürekli dua ettiğini dile getirdi.

Zahide Üstün de her sabah namazından sonra askerler için Fetih suresini okuduğunu ifade ederek, "Rabbim kimsenin evine ateş düşürmesin. Burada her mübarek cuma günü Kuran-ı Kerim okuyoruz. Ardından hep birlikte dua ediyoruz. Özellikle askerlerimiz için Fetih suresini okuyoruz. Onlar bizim için orada düşmanlarla çarpışıyorlar. Bombalardan dolayı geçen yıl bizler çok büyük sıkıntılar çektik. Ancak o günleri yaşayanlar bilir. Askerlerimiz, Gaziantep, Kilis ve Hatay'a zarar gelmemesi için orada mücadele ediyor." sözlerine yer verdi.

Suriyeli Safa Hamedi ise Türkiye'nin Suriye'ye komşu olması nedeniyle savaştan en fazla etkilenen ülke olduğunu vurguladı.

Kilis'in geçen yıl yaşadığı olaylardan dolayı ekonomik ve sosyal alanda büyük sıkıntılar çektiğini dile getiren Hamedi, "Allah Türk askerini korusun. İnşallah sağ salim annelerine dönerler. İnşallah bu savaş biter. Eskisi gibi kardeşlik içerisinde yaşamaya devam ederiz. Türk askerine çok minnettarız. Türk askerleri Suriye'de canını bizler için hiç pahasına feda ediyor. Kimse evini bırakıp başka bir yere gitmek istemez. Türk askeri sayesinde ülkemizde eskisi gibi kardeşlik içerisinde devam yaşarız inşallah." diye konuştu.

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.