Kırıkkale

Regaip Kandili

15:48 06 Nisan 2016
Regaip Kandili

Kırıkkale İl Müftüsü Bekir Gerek, Regaip Kandili dolayısıyla mesaj yayımladı.

Gerek, mesajında, Allahu Teala’nın rahmet deryalarının coştuğu, af ve mağfiretinin sağanak sağanak yağdığı, feyiz ve bereketin zirveye çıktığı mübarek üç ayların 8 Nisan'da başlayacağını ve 7 Nisan Perşembe akşamı ise "Regaib Kandili" gecesi olduğunu belirtti.

Üç ayların, dini duygu ve heyecanın yoğun bir şekilde yaşandığı manevi bir mevsim olduğunu vurgulayan Gerek, "Tevbe ve istiğfarda bulunma, nefis muhasebesi yapma, ruhu günahlardan arındırarak yenilenme ve salih kullardan olmak için gayret sarf etme fırsatının daha çok bulunduğu bir dönemdir. Bundan dolayı, ahlak ve erdemin, doğruluk ve dürüstlüğün, paylaşma ve dayanışmanın, hak ve hukuka riayetin, barış ve kardeşlik içinde bir arada yaşamanın, yetime, öksüze ve kimsesize kol kanat germenin, fakir ve ihtiyaç sahiplerine vermenin, acı ve kederleri paylaşmanın, düşeni kaldırmanın, kutsal değerlere saygının, insani erdemler bağlamında ulaşılabilecek en üstün değerler olduğunu bu aylarda daha çok hissederek, söz ve davranışlarımıza bu çerçevede daha fazla yön verme kararlılığı ve çabası içinde olmalıyız." ifadelerini kullandı.

Gerek, üç aylarda idrak edilen ilk kandilin de Regaib Kandili olduğunu anımsatarak, Regaib Kandili'nin Allah’ın kullarına rahmet ve bereketinin, lütuf ve ikramının bol bol verildiği gece anlamına geldiğini aktardı.

Regaib gecesine özgü bir ibadet şeklinin olmadığını ancak bu gecede bol bol istiğfar etmeye, kaza ve nafile namazları kılmaya, Kur’an-ı Kerim okumaya ve dinlemeye, salat ve selam getirmeye, dua etmeye, yetimleri ve kimsesiz çocukları gözetmeye, fakir ve yoksulların gönlünü hoş etmeye çalışılması gerektiğini belirten Gerek, şunları kaydetti:

"Anne, baba ve büyüklerimizi unutmamalı, hayatta ise hayır dualarını almalı, vefat etmiş iseler hayır ve dualarla onları yad etmeye, namazlarımızı camilerde cemaat ile kılmaya çalışarak, Kur’an okuyarak ve dinleyerek gecenin bir bölümünü camilerde ihya etmeye çalışalım. Bu duygularla Kırıkkaleli hemşehrilerimin üç aylarını ve Regaip Kandilini tebrik ediyorum. Cenab-ı Allah’tan bizleri sağlık ve afiyet içerisinde daha nice kandillere ulaştırmasını, hayatımızın her anını hayırlı hizmetler ve makbul amellerle geçirmeyi nasip etmesini, milletimizin birliğinin, dirliğinin ve kardeşliğinin güçlenmesine vesile olmasını ve terörün bitmesini diliyorum."

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.