Kırıkkale

Berat Kandili

16:18 20 Mayıs 2016
Berat Kandili

Kırıkkale İl Müftüsü Bekir Gerek, Berat Kandili dolayısıyla mesaj yayımladı.

Müftü Gerek, mesajında, Berat'ın sözlükte kurtuluş, suç ve cezanın affı ve arınma anlamına geldiğini, İslam dininde ise günahlardan arınma, Allah'ın rahmetine ve affına nail olma, berat etme ve temize çıkma anlamına geldiğini belirtti.

Berat Gecesi'nin, müminlerin günahlardan kurtulma ve arınmasına vesile olan bir gece olduğuna dikkat çeken Gerek, şunları kaydetti:

"Müminler için Berat Kandili, günahlardan daha çok arınma ve kurtuluşa erme gecesidir. Müminler, bu gecede ibadetle meşgul olarak ve bir yıllık ömürlerinin muhasebesini yaparak, mükemmel bir insan, olgun bir Müslüman olmak için gelecek günlerine ve hayat tarzlarına daha iyi bir düzen vermeye çalışırlar. İslam aleminde Berat Gecesi'nin canlı tutulmasının sebebi, Hazreti Peygamber’in bu gece birçok ashabın ve şühedanın metfun bulunduğu kabristana giderek, müminlere ve şehitlere dua etmesinden ve bu gecede çokça ibadet etmesindendir. Biz de, bu Berat Gecesi'ne önem vererek, Peygamberimizden öğrendiğimiz dualar ile Allah'a yalvaralım. Bu gecenin önem ve faziletini çocuklarımıza, gençlerimize anlatalım. Akraba ve komşularımızdan fakir olanlara yardım edip, sıkıntılarını giderelim. Bol bol kaza ve nafile namazları kılarak, Kur’an okuyarak bu gecenin feyzinden nasip almaya çalışalım."

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.