Kırıkkale

Kırıkkale’de akıllara durgunluk veren 112 acil çağrısı: Yarışalım mı?

17:36 14 Ocak 2022 3 Yorum Var
Kırıkkale’de akıllara durgunluk veren 112 acil çağrısı: Yarışalım mı?

Kırıkkale’de 112 Acil Çağrı Merkezi’ni arayan vatandaşın talebi pes dedirtti. Yaklaşık 400 binin üzerinde çağrının yüzde 75'e yakını asılsız çıkarken, "Ambulans varsa bende de şahin var, yarışalım mı?" talebi de kayıtlara geçti.

Kırıkkale'de 2021 yılında 112 Acil Çağrı Merkezi, çok değişik taleplerle arandı. Bunlardan biri de otomobilini ambulansla yarıştırmak isteyen kişinin "Ambulans varsa bende de şahin var, yarışalım mı?" çağrısı oldu. Ayrıca geçen yıl çağrı merkezini 476 kez arayarak meşgul eden kişi hakkında da işlem yapıldı. Kırıkkale 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Muhammet Ali Tekinay, çağrı merkezlerinin 81 ilde emniyet, jandarma, sağlık, AFAD, itfaiye, orman, yangın ve sahil güvenlik çağrılarının tamamını 7 gün 24 saat kesintisiz cevapladığını söyledi.

Ambulansla yarışmak için çağrı merkezini aramış

“YÜKSEK TEKNOLOJİ İLE HİZMET VERİYORUZ”

Acil çağrı merkezlerinin "Devletin Vatandaşına Uzattığı İlk Şefkat Eli" olarak hizmet verdiğine dikkati çeken Tekinay, şöyle konuştu:

"Başta İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, ilimizde de Valimiz Bülent Tekbıyıkoğlu'nun 112 Acil Çağrı Merkezine gösterdikleri hassasiyetle yüksek teknoloji ile hizmet veriyoruz. 112 Acil Çağrı Merkezlerinin amacı, tek numaraya gelen acil yardım çağrısını en kısa sürede analiz edip, ilgili ekiplerin olay yerine ulaşmasını sağlamaktır."

Tekinay, Kırıkkale'de 2021 yılında 400 binin üzerinde çağrı geldiğini belirterek, bunların yüzde 75'e yakınının gereksiz ve asılsız çağrılardan oluştuğunu söyledi.

Ambulansla yarışmak için çağrı merkezini aramış

ASILSIZ ÇAĞRILARA CEZA!

Çağrıları, telefonu ilk açan çağrı karşılayıcı personelin aldığını, gereksiz ve asılsız olanları ilgili kurumların ekiplerine ulaşmadan süzerek gereksiz iş yoğunluğunu ortadan kaldırdığını anlatın Tekinay, şu bilgileri verdi:

"Kırıkkale Acil Çağrı Merkezi olarak müdürlüğümüze gelen çağrıya cevap verme süremiz 2021 yılın için ortalama 1,48 saniye iken 2022 yılı ilk 10 günlük verimiz 1,02 saniye seviyesine inmiştir. Acil çağrı merkezleri bulundukları ilin can kurtaranlarıdır. Bizim istediğimiz, can kurtarmaya çalışırken işimize engel olunmaması yani gereksiz ve lüzumsuz aranmamaktır. Asılsız çağrılarla ilgili Valimizin onayıyla idari para cezası uygulanmakta."

Ambulansla yarışmak için çağrı merkezini aramış

Tekinay, 2021 yılında, "Ezan okundu mu?", "Ambulans varsa bende de şahin var, yarışalım mı?", "Pin kodumu unuttum, telefonumu açar mısınız?", "Tuvalet borusu tıkandı, açar mısınız?", "Sigaram bitti, alır mısınız?" gibi asılsız çağrıların da geldiğini sözlerine ekledi.

Ambulansla yarışmak için çağrı merkezini aramış

YORUMLAR

3 Yorum Var
 • Hakan 1 gün önce Şikayet Et
  Yazıklar olsun gereksiz yere arayanlar
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Cafer 3 gün önce Şikayet Et
  Caydırıcı bir ceza yazılsın kimse aramaz yani hadi biz dede 5000.TL olsun cezayı yiyen duyan birdaha aramaz.
  Cevapla
 • Müslüman Türk 3 gün önce Şikayet Et
  Avrupada asilsiz aramanin cezasi 2500 avrodan basliyor
  Cevapla
 • ÖZCAN 58 3 gün önce Şikayet Et
  yeri geldiğinde bir saniyesi bile hayati öneme sahip olan bir kurumun boş yere meşgul edilmesinin bir bedelinin olması lazım.
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.