Kırklareli

İstanbul'da yer bulamayan iş adamlarına Kırklareli'den davet

12:24 01 Haziran 2018
İstanbul'da yer bulamayan iş adamlarına Kırklareli'den davet

Kırklareli Valisi Osman Bilgin, İstanbul'un sanayi yükünü azaltmaya talip olduklarını belirterek, "Biz az da olsa İstanbul'un sanayi yükünü çekmeyi ve kentimize yeni yatırımlar gelmesini istiyoruz. Tarım alanlarımızı yok etmeden, verimsiz alanları da kullanarak sanayimizi geliştireceğiz." dedi.

Vali Bilgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul'da yer bulmakta sıkıntı yaşayan iş adamlarını Kırklareli Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB) beklediklerini söyledi.

İstanbul'da son yıllarda sanayi anlamında çok büyük yatırımlar yapıldığını ve bu nedenle bazı firmaların alternatif yerler aradığını dile getiren Bilgin, "Son yıllarda birçok devletten bile büyük İstanbul'da nüfus artışına bağlı olarak sanayi alanlarının azalması nedeniyle, bu yükü az da olsa Kırklareli üstlenecek. Biz İstanbul'da yer sıkıntısı çeken sanayicilerimizi kentimize bekliyoruz." diye konuştu.

Yatırımcıları OSB'ye davet eden Bilgin, bu bölgenin tam kapasite çalışması için gayret gösterdiklerini anlattı.

Kırklareli'nin gerek İstanbul'a yakınlığı gerekse Avrupa'ya açılan sınır kapısının bulunması nedeniyle bir avantaj sağladığını aktaran Bilgin, şöyle devam etti:

"Biz az da olsa İstanbul'un sanayi yükünü çekmeyi ve kentimize yeni yatırımlar gelmesini istiyoruz. Tarım alanlarımızı yok etmeden, verimsiz alanları da kullanarak sanayimizi geliştireceğiz. İstanbul'un bir ilçesinden diğer ilçesine 2-3 saatte gidilebilirken, İstanbul'dan Kırklareli'ye çok rahat 1,5 saatte gelinebiliyor. Buranın çok ciddi avantajları olduğunu biliyoruz."

- "Yatırımcıya elimizden gelen desteği sağlayacağız"

Vali Bilgin, kente yatırım yapanlara gereken desteğin sağlanacağını bildirdi.

Yatırımcılar için "İlk adımda hizmet bürosu" kuracaklarını ifade eden Bilgin, "Biz kentimize gelen iş adamlarımıza çok büyük katkılar ve yardımlar sağlayacağız. Buraya bir yatırımcı geldiğinde onları bürokrasiyle uğraştırmayacağız. Bürokrasi işlerinin büyük bir bölümünü personelimiz halledecek. Yatırımcı bürokrasiyle değil, yatırımlarını kapasitelerini arttırmak ile meşgul olacak. Biz onları 'kamu hizmeti yapıyorlar' diye görüyoruz. Onları buraya çekmek için elimizden gelen gayretin üzerinde bir gayret sarf ediyoruz. Bütün iş adamlarını da buraya davet ediyorum. OSB'miz şu an gerek alt yapısı gerek üst yapısı ile bütün özelliklere sahip." değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.