Kırklareli

Babaeski'de 463 yıllık cami restore edilecek

12:21 09 Eylül 2018
Babaeski'de 463 yıllık cami restore edilecek

Babaeski ilçesinde Mimar Sinan'ın eserlerinden biri olan 463 yıllık Cedid Ali Paşa Camisi restore edilecek.

Babaeski Müftüsü Mehmet Şimşekoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, tarihi caminin aslına uygun restore edileceğini bildirdi.

Camiye ve avlusundaki eklentilere yıllardır bakım yapılmadığını ifade eden Şimşekoğlu, restore süresince caminin tamamen ibadete kapatılacağını belirtti.

Cami hizmetlerinin cami avlusunda geçici olarak 170 metrekarelik mescitte devam edeceğini aktaran Şimşekoğlu, restorasyon çalışmalarının yaklaşık 2 yıl sürmesinin öngörüldüğünü kaydetti.

Şimşekoğlu, şöyle konuştu:

''Restorasyon aşamasında camide verdiğimiz hizmetler olumsuz etkilenecek olsa da caminin geleceğini sağlama almak bakımından bazı zorluklara katlanmak durumundayız. Özellikle bu durumdan cuma ve bayram namazlarında cemaatimiz de etkilenecek. Ancak biz müftülük olarak her türlü tedbiri almaya çalışıyoruz. Yakında ibadete açılacak olan Kurtuluş Mahallesi Camisi'nin önemli ölçüde ihtiyacı karşılayacağını düşünüyoruz. Her konuda olduğu gibi bu konuda da cemaatimizin yardım ve desteğini bekliyoruz. 500 yıllık bu güzide eser restorasyonun ilçemiz ve teşkilatımız için hayırlara vesile olmasını diliyorum."

YORUMLAR

ETİKETLER
mimar sinan
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.